ELİDAŞ, pamuğu güneş ile depolayacak

Ülkemizde ilk defa lisanslı depoculukta pamuk ile depolama ve elektronik ürün senedi üretmek üzere İzmir Ticaret Borsası(İTB) önderliğinde kurulan Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ), tarımda devrim yaratacak uygulamalarına bir yenisini ekledi. ELİDAŞ, pamuk deposu, laboratuvar başta olmak üzere tüm tesisin enerji tüketimi için güneş enerjisi üretim santrali kurdu.

İTB Meclis Başkanı ve ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, projenin “Tarımda bir devrim” sloganıyla, İTB’nin liderliği ile başladığını ve çağdaş tarımsal pazarlama doğrultusunda başarıyla verdiği hizmetlerle hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediğini kaydetti. Kocagöz, “Bu doğrultuda,  tesiste harcanan enerjinin de milli, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesini amaçladık. Güneş enerjisi üretim tesisinde,  toplamda 1.600 m2 alanda 880 adet güneş paneli çalıştırılmasıyla birlikte yılda 311.000 kW’lık üretim hedefleniyor” dedi.

Güneş enerjisi üretimi ve kullanımına Eylül ayında başladıklarını belirten Kocagöz, şunları söyledi:

“Güneş enerji santrali ile 17.000 tona yakın depolanan pamuk, laboratuar ve diğer tesisler güneşten üretilen enerjiden faydalanacak. Bölge tarımı için bir devrim yaratacak olan tesis, aynı zamanda kendi ihtiyacı olan enerjiyi de kendi üretmiş olacak. Santral çalışırken; ayrıca 186.637 kg karbondioksit salınımı engellenmiş olacaktır. Bu da 16.843 adet yetişkin kızılçam ağacının ürettiği oksijene eş değerdir.  İzmir Kalkınma Ajansı’nın da destek verdiği proje sayesinde, yenilenebilir enerji üretimi ile Milli Tarım Milli Enerji ile beslenmiş olacak.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir