Kocaoğlu: “İzmir, beyaz yakalı göç almaya başladı”

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, EGEV’in (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğinde düzenlenen Ege Ekonomik Forum’un ikinci günkü açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gerçekleştirdi.

25-26 Ekim 2017 tarihlerinde Swissotel İzmir’de gerçekleşen “Ege Ekonomik Forum”un ikinci günkü açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in eknomosi ve Ege’nin potansiyelinin konuşulacağı forumun kendisi için de son derece önemli olduğunu söyledi. Kocaoğlu, son dönemde yoğunlaşan “İzmir’e nitelikli göç” olgusunu göndeme getirerek “Eskiden ‘İzmir’den beyin göçü veriyoruz’ diye kornuşuyorduk, ama şu anda İzmir, beyaz yakalı göç almaya başladı. TÜİK’e göre yaklaşık 16 bin insan İstanbul’dan İzmir’e taşındı” dedi ve İzmir’e yaşanan göçün nedeninin ötekileştirmeden, özgürce yaşanan bir yer olmasından kaynaklı olduğunu belirtti.

2004 yılında 102 milyon liralık yatırım gideri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2016 yılında 2 milyar 350 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiğini de açıklayan Kocaoğlu, “Ayrıca kırsalda kalkınma çalışmalarımızla ekonomiye ciddi ivme kazandırdık. Son 10 yılda Türkiye tarımı yüzde 2.1 büyürken İzmir’de bu oran yüzde 5’i aştı” dedi.

Kocaoğlu konuşamsında ayrıca, İzmir’in  Akdeniz’in önemli bir limanı ve ekonomik aktörü olduğunu da belirterek “Türkiye’nin batıya açılan kapısı İzmir, yaşam biçimi, yaşam değerlerini, duruşunu koruyorak bu değerlerden taviz vermiyor. İzmir sadece demokrasinin değil, katılımcı yönetimle projelerin hep birlikte karar verildiği bir kenttir” açıklamasında bulundu.

25 Ekim Çarşamba (dün) “Türkiye ve Global Büyüme Sorunları” ile başlayan  “Ege Ekonomik Forum”, Türk ve Yunan dostluğunun ortaya konulduğu “İki Yaka Bir Deniz”, “Ege Bölgesi Ekonomisi ve Sanayisi”, “Sürdürülebilir Tarım” oturumalarının ardından 26 Ekim Perşembe (bugün) “Enerji Üssü, Ege Bölgesi”, “İpek Yolu’ndan Günümüze Ticaret ve Lojistik”, “Ege’nin Muhteşem Kentlerinden Geleceğin Kentlerine” ve son olarak da “Ege Bölgesi ve Spor Ekonomisi” oturumlarıyla bölgede sürdürülebilir bir vizyon hedefliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir