EGİKAD, Sabiha Gökçen Belgeseli yapımcısı Gülşah Çeliker’i ağırladı

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), yapımcı yazar Gülşah Çeliker’i ağırladı. Toplantı internet üzerinden gerçekleşirken yapımcı yazar Gülşah Çeliker, Sabiha Gökçen belgesi ve Piri Reis kitabıyla ilgili bilgiler verdi. EGİKAD üyeleri, Gülşah Çeliker’e Piri Reis kitabının belgeselleştirmesi aşamasında destek olacaklarını belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Pınar Kılıç, kadın yapımcı ve yazarın uluslararası alanda ilke imza atmasından dolayı onurlandıklarını söyledi. Sabiha Gökçen’in kadın hareketlerinde büyük önem ifade ettiğini belirten Kılıç, “Yaşadığı dönem şartları altında askeri pilotaj eğitimi almak ve dünyanın ilk savaş pilotu olmak kolay bir şey değil. Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara sonsuz destek sağlamasından dolayı bu olaylar yaşanıyor. Piri Reis de Türk denizcilik tarihi için çok önemlidir. Piri Reis, deniz bilgini ve kartograftır. Tarihimizde araştırmanın az olduğu bir isim olan Piri Reis’i, dünyaya tanıtmak için mücadele veren Gülşah Çeliker’i kutlarım. Kendisine EGİKAD olarak her zaman destek olacağız” diye konuştu.

“Sabiha Gökçen, Türk kadınını etkileyecek önemli bir model”

Sabiha Gökçen belgeselinin hikâyesine değinen yapımcı yazar Gülşah Çeliker, Sabiha Gökçen’in kendisinin çocukluk idolü olduğunu belirtti. Belgesi yapabileceğinden emin olduktan Sabiha Gökçen ile bağlantı kurduğunu ifade eden Çeliker, “Belgeseli yapmaya karar verdiğim Kültür Bakanlığına başvuru yaptım fakat destek yeterli gelmedi. Kredi kullandım ve sponsor bulmak için çok uğraştım. Gerek bankalar gerekse uçuş firmalarıyla araştırmalar ve görüşmeler yaptım. Sabiha Gökçen, Türk kadınını etkileyecek önemli bir model. Atatürk’ün kadın hakları girişimi sayesinde Sabiha gökçen ilk önce uçuş ekibine girenler arasında. Askeri hava kuvvetleri eğitimi sebebiyle kadınların asker olmadığı bir dönemde pilot oluyor” dedi.

“Piri Reis’i dünyaya tanıtamıyoruz”

Piri Reis’in tarihimizde yerinin tam olarak anlaşılmadığını ifade eden Çeliker, Piri Reis’in çizdiği haritanın dünyadaki ilk harita olmadığını hatırlattı. Piri Reis’in denizcilik okulu kuracak kadar bilgin olduğunu fakat dönemin şartlarından dolayı okul projesinin hayata geçmediğini vurgulayan Çeliker, “Piri Reis,tam olarak entelektüel ve bilgin. Bunda da amcası Kemal Reis büyük bir payı var.  Kemal Reis ilk donanma komutanlarından biridir. Piri Reis için Venedik’te çalışmalar yaptım. Piri Reis haritası iki Alman profesörün ve Atatürk’ün destekleriyle ortaya çıkarılıyor. İtalya ve Vatikan arşivlerinde çalıştım. Hatta Vatikan arşivlerinde çalışan sayılı Türkler arasındayım. Piri Reis, tarihimiz için çok önemli bir marka fakat dünyaya tanıtamıyoruz. Ben bu yola kitap için değil belgesel için yola çıktım. Küresel büyük bir festivallerde yer alan bir belgesel yapmak istiyorum. Bunun için bütün Akdeniz ülkelerinde çekim yapacağım. Karşılaştırmalı tarih yapmak çok zor bir iş. Birçok kişi ile görüşüp, arşiv taraması yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir