ESİAD ve Teknopark İzmir’den EGE BÖLGESİ’NE TEKNOLOJİ ÇAĞRISI

Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD)Türkiye’nin ilk teknoparkları arasında yer alan Teknopark İzmir ile “Sanayide Dijital Dönüşüm” başlığında; Teknopark İzmir Ar-Ge Firmalarını, Akademisyenleri ve Sanayicileri buluşturdu.

Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) ile İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir) organizasyonuyla düzenlenen “Sanayide Dijitalleşme, Robotik, Mekatronik Sistemler, Yazılım ve Otomasyon Alanı İkili Görüşmeleri” Teknopark İzmir Ar-Ge firmalarını, İYTE’li Akademisyenlerini ve Ege Bölgesi’nin önce gelen sanayicilerini bir araya getirdi.

Yeni işbirliklerine kapı açan toplantının açılış konuşmalarını; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Baba, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ve Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu gerçekleştirdi.

“Toplantımızın amacı, firmalarımız ile sanayicileri buluşturup, ortak proje ve işbirliği alt yapısının oluşturulmasına katkı sağlamak” diyen Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu, bu türlü çalışmaların devamını getireceklerini belirtti. Prof. Dr. Tanoğlu, daha sonra Teknopark İzmir’de yürütülen projeler ve Ar-Ge çalışmaları hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi.

“GELECEĞE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ise pandemiyle birlikte alternatif ve güvenilir tedarikçilerin öneminin anlaşıldığını, özellikle Türkiye için önemli bir pazar olan Avrupa Birliği’nin tedarik zincirinde alternatif arayışında olduğunu belirterek, sanayide özellikle üretim hatları, akıllı fabrikalar, robotik ve otomasyon sistemlerinin rekabet unsuru haline geldiğini söyledi. Sivri konuşmasında: “Endüstri 4.0 ile gelen yeni dönüşüm süreci, pandemi sonrasında, ekonomi ile olan yakın ilgisini ortaya koydu. Dolayısıyla geleceğe hazırlıklı olmalı ve rekabet ortamında kendimize yer bulmalıyız. Ülke olarak,patentlenmiş kendi teknolojimizi geliştiriyor, ürünlerimizin tasarımını yapıyor olmalıyız ki ticari savaşların içerisinde kendimize bir yer bulabilelim. Bu anlamda bugün yaptığımız çalışma Ege Bölgesi’nden hem sanayi şirketlerine hem girişimci KOBİ’lere birteknoloji çağrısı niteliğindedir. Bundan sonra birbirimizle iş birliğine daha fazla zaman ayıralım, çaba gösterelimistiyoruz.Bu işbirliği ve çabaların dönüşümü hızlandıracağına inanıyoruz.İYTE Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Yusuf Baran’a, Teknopark İzmir Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Metin Tanoğlu’na değerli iş birlikleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

“ÜLKEMİZE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAMA HEDEFİNDEYİZ”

Toplantının açılış bölümünün son konuşmasını gerçekleştiren İYTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Baba, İYTE’nin proje odaklı ve Türkiye’nin en iyi üç üniversitesi arasında yer alan bir enstitü olduğunun altını çizerek, “Amacımız dünyada Türkiye’nin öncü olabileceği bir enstitü yaratmak. Teknokentimiz ile birlikte ülkemize büyük katkılar sağlama hedefindeyiz. Bugün İYTE’de sadece ulusal değil, uluslararası birçok proje başarıyla yürütülmektedir. Bu ve benzeri toplantılarda kurulacak işbirlikleriyle yüksek teknoloji unsurlarını barındıran çok sayıda proje başarı ile gerçekleştirilecektir.“ dedi.

AR-GE FİRMALARI, AKADEMİSYENLER ve SEKTÖR LİDERLERİ BİR ARADA

Açılış konuşmaları sonrasında buluşmaya katılan Teknopark İzmir Ar-Ge firmalarının ve İYTE’li akademisyenlerin kısa sunumlar ile kendilerini tanıtmasının ardından ikili görüşmelere geçildi.

8 Temmuz 2020 Çarşamba günü online bir platform üzerinden düzenlenen Görüşmelere Teknopark İzmir’de çalışmalarını sürdüren 3Faktöriyel, BİAS Makine, BİAS Mühendislik, Delta Akıllı Teknolojiler, DVL Arge, HBS Solutions, ITAGE, Meshine Sürü Teknolojileri, MET İleri Teknolojileri, Monovi, Nosyon Tasarım, Optonom, Teknokom, TESLA Teknoloji, Weptile ve ThermoProc firmaları ve İYTE’li Akademisyenler; Doç. Dr. Gökhan Kiper, Doç. Dr. Mehmet İsmet Can Dede, Doç. Dr. Tolga Ayav ve Dr. Mehmet Zübeyir Ünlü katıldı.

Görüşmelerin sanayi kanadı katılımcıları ise ALKİM Kağıt, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), ASTRON, BAKNET, CMS, DYO, EKOTEN Tekstil, ESBAŞ, GÖÇTUR, HAUS, IMPULSO Advisors, İNCİ Holding, JTI, Kanat Boya, LUNA Elektrik Elektronik, NORM Holding, Pınar Et, Pınar Süt, Philip Morris (PMI), Sarıgözoğlu Hidrolik Makine, Sevilen, Sun Tekstil, TERBAY Makine, Tescom, Tor Demir, TOYOINK, TPI Composites, Viking ve Yaşar Holding oldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir