Ayakkabı sektörü Rusya atağında

Türkiye’ye 2018 yılında 888 milyon dolar döviz kazandıran Ayakkabı sektörü, 2019 yılı için 1 milyar dolar ihracat hedefi koyarken en büyük ihraç pazarı Rusya’daki konumunu güçlendirmeye gidiyor. Türk ayakkabı ihracatçıları 2018 yılında Rusya’ya yüzde 78’lik artışla 132 milyon 131 bin dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan yazılı açıklamaya göre; Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile 25-28 Şubat 2019 tarihlerinde Moskova Sokolniki Park’ta gerçekleştirilecek Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’na 13 Türk firması katılacak. Bireysellerle birlikte 18 Türk firması Türkiye’nin ayakkabı ihracatını arttırmak için çaba gösterecek.

2019 yılında tanıtım atağını İtalya’nın Garda şehrinde 12-15 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen Expo Riva Schuh Fuarı’ndan başlattıklarını hatırlatan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, 2019 yılında ikinci duraklarının ise Rusya olacağını kaydetti.

Rusya’ya ayakkabı ihracatında hedef 250 milyon dolar

Türkiye’de ayakkabı sektöründe iç pazarda yaşanan daralma sonrasında ayakkabı üreticilerinin ihracatı öncelikli olarak gündemlerine aldıkları bir süreç yaşandığı bilgisini veren Zandar, “Türkiye’nin ayakkabı ihracatı 2018 yılında 260 milyon çift karşılığı 888 milyon dolara ulaştı. Rusya ayakkabı ihracatımızda Irak’ı geçerek lider konuma yükseldi. 3 milyar doların üzerinde yıllık ayakkabı ithalatı yapan Rusya’ya çok daha fazla ihracat yapabiliriz. Orta vadede Rusya’ya ayakkabı ihracatında 250 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz. 2019 yılı ayakkabı ihracat hedefimiz ise; 1 milyar dolar barajını aşmak” diye konuştu.

Türkiye, Rusya’nın ayakkabı ithalatında dördüncü büyük ülke konumunda. İlk üç sırada ise; Çin, İtalya ve Vietnam yer alıyor.

Ege Deri ve Deri Mamulleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu ile Moskova Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’na katılacak Türk ayakkabı firmaları ise şunlar olacak; “BİLECANLAR AYAKKABI, ESTİLE AYAKKABI, ERZAN AYAKKABI, META AYAKKABI, NOD AYAKKABI, ÖNDER AYAKKABI, ÖZİL AYAKKABI, RIFAT SARI ÜÇ-EL, RİPKA MODA AYAKKABI, TUVEREKLİ AYAKKABI, ZANDAR DIŞ TİCARET, ÖZKAN AYAKKABI, HAKEM AYAKKABI”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir