EFD Başkanı Vurucu: “İvme Finansman Paketi’nin hedefi doğru”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından “İvme Finansman Paketi” adıyla açıklanan yeni paketin, hedefi açısından olumlu olduğunu söyleyen Ege Finans Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu, kredi verilecek sektörlerin dış ticaret açığına neden olan alanlardan seçilmiş olmasını doğru bulduğunu söyledi.

Dış ticaret açığı oluşumunda önemli kalemlerden görünen, hammadde ve ara malı ithalatı, makine imalatı ve tarım sektörü tarafındaki firmalara, 10 yıla kadar,  enflasyon ve DİBS endeksli 150 milyon TL limite kadar kredi kullanımı imkanı getirildiğini söyleyen EFD Başkanı Vurucu, “Açıklanan pakette işletme sermayesinde vade 5 yıl, üst limit ise 30 milyon TL uygulanacağı görülüyor. Paketin toplam büyüklüğü 30 Milyar TL. Ayrıca kredi kullanımı üç kamu bankası üzerinden yapılacak ve firma bazında değerlendirme yapılacak” dedi.

Cari açık ve işsizliğe etkisi olumlu olur

Cari açığın kalıcı azaltılmasına yönelik olarak atılan bu adımı doğru bulduğunu söyleyen Vurucu, Türk banka sistemindeki mevcut kredi büyüklüğümüzün yaklaşık yüzde 1.4’üne tekabül edecek bir büyüklükte yeni kredi kullanımı olmasını beklediğini vurguladı. Bu tür paketlerin sürekliliğinin sağlanması ve özel bankalarında bu çalışmada yer alabilmesi yönünde imkanların oluşturulması gerektiğini ifade eden Vurucu, “Ülkemizin önündeki en önemli yapısal sorunlarından biri olan cari açık konusunda önemli bir iyileşmeyi de sağlamış olacaktır. Serbest ekonomi içerisinde, Ülkemizin ithalat bağımlılığını azaltacak her türlü adımın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu tür çalışmaların diğer bir yapısal sorunumuz olan “işsizlik” tarafında da olumlu katkısı olacaktır” diye konuştu. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir