Kemalpaşalı sanayiciye KOSGEB destekleri anlatıldı

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren sanayiciler ile Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği üyelerine KOSGEB’in sağladığı teşvik imkanları anlatıldı. Covid-19 pandemi destekleri kapsamında mikro ve küçük işletmelerde tanımlanan “Hızlı Destek Programı”nın tanıtım sunumu Kemalpaşalı sanayicilere yapıldı. Çevrimiçi olarak yapılan toplantıda KOSGEB KOBİ Uzmanı Gülderen Karabay, yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL olan desteğin ayrıntılarını sanayiciler ile paylaştı.

KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, sanayiciye verilen işletme sermayesi desteklerinin pandemi şartlarında çok değerli olduğunu ifade etti. Hızlı Destek Programı’nın işsizliğin arttığı bir dönemde istihdamı arttırmaya yönelik bir katkı olduğunu hatırlatan Porsuk, “Bu süreçte desteklerin mahiyeti, şartları, başvuru koşulları anlamında sanayicilerimizin net şekilde bilgilenmesi için KOSGEB ile bu toplantıyı organize ettik” dedi.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Beydemir Kaynak ise şartların ve rekabetin çok zor olduğu bir dönemde devlet teşviklerinin sanayiciler için büyük bir önemi olduğuna dikkat çekerek,  “KOSGEB Uzmanı Gülderen Karabay, bu desteklerin tüm ayrıntılarını sanayicilerimiz ile paylaştı. Sanayicilerimizde de desteklerden yararlanarak bu zorlu sürecin üstesinden geleceklerdir” diye konuştu. 

İstihdam başına 100 bin TL

KOSGEB KOBİ Uzmanı Gülderen Karabay, desteğin iki bileşeni olduğunu belirterek, “Birinci bileşeni imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge ve bazı hizmet ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren, 2019 da en az 75 bin TL’lik satış hacmine ulaşmış mikro ve küçük işletmeleri kapsıyor” dedi.

İkinci bileşenin ise yine aynı sektörlerde ancak 2017 ve sonrasında kurulan mikro ve küçük ölçekli yenilikçi genç işletmeleri kapsadığını vurgulayan Karabay, “İki bileşenden birine başvuru hakkı bulunuyor. Faizsiz, teminatsız geri ödemeli bir destek hazırlandı” dedi.

Kadınlara pozitif ayrımcılık

Mikro işletmeler için destek üst limitinin en fazla iki personel için 100 er bin TL olduğunu söyleyen Karabay, “Küçük işletmelerde ise bu sayı 5 personel ve toplamda 500 bin TL olarak belirlendi” dedi. İşletme sahibinin kadın olması veya yeni istihdam edilecek personelin kadın olması durumunda personel başına 10 bin TL ilave desteğin bulunduğunu vurgulayan Karabay, “Son başvuru tarihimiz ise 31 Mart 2022. Geri ödeme ise 2 yıl ödemesiz ve ardından dörder aylık dönemler halinde 6 taksitte yapılacak” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir