İş dünyasından otoyol çağrısı


Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED), Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) ve Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) ortak bir bildiri yayınlayarak, İzmir-Antalya otoyolunun 3 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak Denizli-Aydın etabı ihalesini yakından takip ettiklerini, 8 kez ertelenen bu ihalenin bu sefer sonuçlandırılması gerektiğini ifade ettiler.

Yapılan yazılı açıklamada “Federasyonlarımız  İzmir-Antalya otoyolunun Denizli-Aydın etabının 11 Haziran 2020 tarihinde yapılacak olan ihalesini dikkatle izlemekte iken, ihalenin  tüm dünyada yaşanmakta Covid-19 salgını nedeniyle firmaların hazırlık süreçlerini tamamlayamadıkları şeklindeki resmi açıklama ile 3 Temmuz 2020 tarihine,tam sekiz kez, ertelenmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık” denirken, 3 Temmuz’da yapılacak ihalenin artık sonuçlandırılmasını beklediklerini söylediler.

BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aysun Nalbant ve BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen imzasıyla yayınlanan bildiride İzmir’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanacak olan projenin bir parçası olan Denizli-Aydın otoyolunun yapılmamasının bir çok mahrumiyete sebep olduğu belirtildi.

Otoyolun sadece Denizli ve Aydın’ın değil, İzmir’in ve Antalya’nın da 50 yıldır beklediği bir yatırım olduğu belirtilen açıklamada, “Otoyol normal şartlarda İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahati, 440 km otoyol ile 3-3,5 saatlik bir süreye indireceği düşünülürse, günlük araç geçiş sayılarını da hesaba katıldığında, hayata geçmesiyle muazzam bir tasarruf rakamının ortaya çıkacağı şüphesizdir” denildi.

“54 trafik ışığı olan yol ile ihracat olmaz”

İhracatı, üretimi ve istihdamı ile önemli bir bölge olan Denizli ve Aydın’ın iç ve dış piyasalara kolay ulaşımının ve verimli lojistiğinin sağlanmasının önemli olduğunu belirten iş dünyası temsilcileri, “İzmir Limanı’na erişim, Antalya Limanı’na erişim, üç ilin havalimanlarına erişim, üç ilin birbiriyle, ülkeyle ve dünyayla ticareti, Aydın-Denizli arasında 54 trafik ışığı bulunan bir yolla sürdürülemez“ dediler.

Turizm değerleri ile ön plana çıkan bu bölgelerin sağlıklı ulaşımı için bu otoyolun önemli olduğu belirtilirken, “Fuarlar ve Kongreler Şehri İzmir” sloganı ile hedefini açıkça belirten İzmir başta olmak üzere Denizli, Aydın ve Antalya’nın ticaret, sanayi, turizm ile sınırlı kalmamak kaydıyla, bilimsel çalışmalara merkez olabilme, çeşitli fuarlara ev sahipliği yapabilme, kültürel ve sanatsal aktiviteler düzenleyebilme konusunda, Ege ve Akdeniz bütününde sorun yaşandığı ifade edilen açıklamada “Etkinliklerin düzenleyicileri, organizatörleri, konukları, yurt içi ve yurt dışı katılımcıları için, otoban ulaşımı olmaması, hava limanlarına erişim güçlüğü ve  aynı hat üzerinde yenilemeye muhtaç demiryolu ağı olması nedenleriyle bölgeler caydırıcı olmaktadır” denildi.

Hem teşekkür hem uyarı geldi

BASİFED-BAKSİFED ve GESİFED Ailelerinde bulunan toplam 33 iş derneğine üye  toplam 5400 iş insanı olarak bu konuda adım atılmasının beklendiğinin belirtildiği açıklamada, “Bölge menfaatleri doğrultusunda, 3 Temmuz 2020’de yatırımın ilk adımın atılmasını bekliyoruz, ihalenin bu tarihte yatırımcıyla buluşmasını ve elbette ardından sözleşmenin akdini ve ilk kazmanın vurulmasını bekliyoruz. İzmir-Antalya otoyolunun Aydın-Denizli etabı yıllardır ihmal edildi. Bu sorunun giderilmesinde emek veren  İzmir, Denizli, Aydın ve Antalya Ak Parti milletvekillerine de teşekkür ediyoruz” denildi.  

Ancak sekiz kez iptal edilen ihalenin 3 Temmuz’da da “ihalenin gerçekleşmemesi, gerçekleşse de akdin imzalanmaması gibi muhtemel olumsuz senaryoların da takipçisi olacaklarını söyleyen iş dünyası temsilcileri, bildiriyi “Takip sorumluluğumuz bölge coğrafyası ile sınırlı değildir. Gerekli sıklıkta Ankara’ya erişim, İzmir-Aydın-Denizli-Antalya’daki üye derneklerimiz üzerinden illerin yerel yöneticileriyle entegre buluşma ve görüşmeler, BASİFED-BAKSİFED ve GESİFED Ailelerinde bulunan yerel yönetimlerde ve meslek odalarında etkin görevlerde yer alan üyelerimizin mevkisel imkanlarının seferber edilmesi ve elbette vekillerimiz ile işbirliği yapılması ile konunun takipçisi olmak arzusundayız. Otoyol konusunda, üyemiz olmamakla birlikte “bu bir memleket meselesidir” diyen tüm STK’lara aynı sesi verme çağrısında bulunuyoruz” diyerek bitirdiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir