Balık Sezonu İzmir’de törenle açıldı

Yaklaşık 4 aylık av yasağının ardından, İzmir’de balık sezonu İzmir Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali’nde düzenlenen törenle açıldı. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener  “Bu denizler hepimize büyük bir hazine veriyor. Bizlere düşen bu hazineyi gelecek nesillere de aktaracak şekilde işimizi yapmak ve korumak. Allah tüm balıkçılarımıza bol kazanç versin, hayırlı ve bereketli bir sezon olsun” dedi.

Avlanma yasağının 1 Eylül 2019’da sona ermesinin ardından tüm balıkçılar “Vira bismillah” diyerek denizlere açıldı. Yeni Balık Sezonu’nun açılışı dolayısıyla  Su Ürünleri Hali’nde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nilay Kökkılınç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Mahmut Özgener, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İzmir milletvekili Özcan Purçu, MHP İzmir milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu,  İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, İZTO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Osman Öğmen, Mehmet Şahin Çakan, Abdullah Salkım ve Adil Özyiğit ile  İZTO Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve balıkçılar katıldı. Protokol üyeleri saat 06.00’daki balık sezonu açılış töreninde, denizlerden avlanarak Su Ürünleri Hali’ne getirilen balıkların bulunduğu standları gezdi. Yapılan mezatta balıkçı esnafından ilk balıkları satın alan protokol üyeleri, bereketli ve hayırlı bir sezon temennisinde bulundu.

DENİZLER EN BÜYÜK HAZİNEMİZ             

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener denizlerimizin çok değerli birer hazine olduğunu belirterek “Tüm balıkçı dostlara hayırlı, bol kazançlı bir sezon diliyorum. Uzun süredir, denizciliğin ve avcılığın daha sürdürülebilir hale gelmesi için Su Ürünleri Kanunu’nun günümüzün koşullarına uyarlanması ve gerekli revizyonların yapılması konusunu gündeme getiriyorduk. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da balık sezonunun açılışında bu konudaki müjdeyi kamuoyuyla paylaştı. Kanunun değişikliği için teknik çalışmanın hazır olduğunu ve Meclis açılır açılmaz parlamentoya sunulacağını söyledi. Ben de bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ayrıca Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyorum. Bu konuda, İZTO Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Mehmet Şahin Çakan’a da özel bir teşekkür etmemiz gerekiyor. Çünkü, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde ‘Su Ürünleri ve Avcılık Danışma Kurulu’ oluşturuldu ve bu kurul toplantılarında da Yönetim Kurulu Üyemiz, Şahin Bey sektörün sorunlarını gündeme getirerek kanunun çıkması için adımların atılmasında önemli rol oynadı. Kendisine çok teşekkür ederiz” dedi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan da, 4 aylık bir aranın ardından balıkçıların yeniden denizle buluştuğunu belirterek “İnşallah bol bereketli bir sezon olur. Balıkçılarımızın ağlarının hep dolu olmasını, sağlıklı gıda olan balıkla daha çok vatandaşımızın buluşmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir