Zeytin ve zeytinyağı sektöründe ambalajlı ihracat şampiyonları ödüllerine kavuştu

 

Türkiye’de iki yıldır ihracat artış rekortmeni olan Zeytincilik sektöründe en fazla kutulu/ambalajlı zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapan firmalar ödüllerine kavuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen ödül töreninde, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği üyeleri arasında ambalajlı zeytin ve zeytinyağı kategorilerinde ilk 10 firmaya ödül verildi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Zeytincilik sektörünün 2018 yılı ihracat hedefinin 500 milyon dolar olduğunu dile getirdi.

500 milyon dolar ihracat hedefliyoruz

Ödül Töreni’nde konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Türkiye’nin 2017-2018 sezonunda 455 bin ton sofralık zeytin, 287 bin ton düzeylerinde de zeytinyağı üretimi beklediğini 2018 yılında zeytin ve zeytinyağında 500 milyon dolar ihracat hedeflediklerini söyledi.

1 Kasım 2017’de başlayan 2017/2018 dönemi zeytinyağı ihracatının ilk 4 aylık dönemde, 35 bin 245 ton ürün karşılığında 143 milyon dolara ulaştığını anlatan Er, “2016/2017 sezonunun aynı dönemi ile karşılaştırıldığında zeytinyağı ihracatımız, miktar bazında yüzde 118, değerde ise yüzde 153 artış gösterdi. Sofralık zeytin ihracatımız ise, 28 Şubat 2018 tarihi itibariyle 28 bin ton karşılığında 57 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Türkiye 120 ülkenin yemeklerine lezzet kattı

2016/17 sezonunda Türkiye genelinde toplam 120 ülkeye ve 3 serbest bölgeye zeytinyağı ihracatı yapıldığı bilgisini veren Er, İspanya, ABD, İtalya, S.Arabistan, Fildişi Sahili, Japonya, İran, Fas, Avustralya ve Almanya’nın öne çıkan ülkeler olduğunun altını çizdi.

12 bin ton kutulu/ambalajlı zeytinyağı ihraç edildi

Türkiye’nin 2016/17 sezonunda 29.512 tonu dökme, 3.149 tonu varilli, 11.795 tonu ise kutulu/ambalajlı zeytinyağı ihraç ettiğini dile getiren EZZİB Başkanı Er, “Geçtiğimiz sezon toplam zeytinyağı ihracatımızın yüzde 26’sının kutulu olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda ambalajlı zeytinyağı üretimimiz 25 bin tonu aşmıştı. Biz, Birlik Yönetim Kurulu olarak dökme ve varilli yağ ihracatının yasaklama gibi bir görüşe sahip değiliz. Ticari şartlar neyi gerektiriyorsa, o yönde hareket edilmelidir. Ancak, Ambalajlı ürün ihracatımızın toplam ihracat içerisindeki payının artırılması öncelikli hedeflerimiz arasında. Sadece ambalajlı ihracat yapan üyelerimizi ödüllendirdiğimiz bu ödül törenimizin, ihracatçı firmalarımızı özendirmek konusunda ufak da olsa bir katkısı olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Rekoltenin en az yarısının ihraç edilmesi gerekiyor

Türkiye’de kişi başına zeytinyağı tüketiminin 2 litrenin altında olduğunun altını çizen EZZİB Başkanı Er şöyle devam etti: “Türkiye’de zeytinyağı rekolte miktarının üreticilerimiz, tüccar ve ihracatçılarımız ve ülkemiz adına en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Ülkemizde zeytinyağı tüketimi 130-140 bin ton düzeyinde. Bu tüketimi bugünden yarına iki katına çıkaramayacağımıza göre, rekoltenin en az yarısının ihraç edilmesi gerekiyor. Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı olarak öncelikli hedefimiz, Türkiye’de en az 500 bin üretici ailenin geçim kaynağı olan, 41 ilimizde üretimi yapılan zeytin ve zeytinyağımızın daha fazla oranda ambalajlı olarak ihraç edilmesidir. Son 3 yılda, ülkemizdeki düşük rekolte ve diğer üretici ülkelere göre yüksek seyreden hammadde fiyatları nedeniyle 4 yıl öncesinde 25 bin tonun üzerinde olan ambalajlı zeytinyağı ihracatımız geçen yıl 11.800 tona kadar geriledi. Yurtdışındaki marketlerdeki Türk markalarına ait raflarımızı maalesef son 3 yılda önemli ölçüde rakiplerimize kaybettik. Devletimizce zeytin ve zeytinyağı ihracatına sağlanan destekler iki katına çıkartılır, sofralık zeytin üreticimize 50 kuruş, zeytinyağı üreticimize 2.5 TL prim verilir ve üretim maliyetlerindeki dezavantajlar ortadan kaldırılırsa rekolte artışı ile birlikte kutulu zeytinyağı ihracatımızın toplam ihracatımızdaki payı artacaktır. Bu sayede üreticimiz emeğinin karşılığını alacaktır.”

AMBALAJLI ZEYTİN İHRACATINDA İLK 10 FİRMA

ZER YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

MAROLİ GIDA SANAYİ VE DIŞ TİC.

KORHAN PAZARLAMA VE DIŞ TİC.

EKER GIDA NAK.İNŞ.SAN.TİC.LTD.

SUNAN GIDA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

YUNUSLAR TARIM ÜR.GIDA İNŞ.TUR

AGME GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞT

ANTGIDA GIDA TARIM TURZ.ENERJİ

ZEYKO TARIM GIDA SAN.İTH.İHRC.

YENİÇAĞ GIDA SAN.VE TİC.A.Ş.

 

AMBALAJLI ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA İLK 10 FİRMA

SAVOLA GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

KOZMOPOLİTAN GIDA SAN.VE TİC. A.Ş.

TİCARET VE SANAYİ KONTUVARI T.A.Ş.

ANA GIDA IHTIYAÇ MADDELERI SAN VE TIC. A.Ş.

VERDE YAĞ BESİN MADDELERİ SAN. VE TİC.ANONİM ŞİRKETİ

KUCUKBAY YAG VE DETERJAN SANAYI A.S.

BELMAR DIŞ TİCARET A.Ş.

UYGUN RAFINE YAG SANAYI VE TIC.LTD.STI.

ZER YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

A.KUARTET GIDA PAZARLAMA İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir