Zeybekci’den Yunanistan’a işbirliği çağrısı

Ekonomi Bakanlığı’nın desteği EGEV’in bölge ortaklığı ve NTV&Özgencil işbirliğinde gerçekleştirilen Ege Ekonomik Forumu’nda gerçekleştirilen ‘İki Yaka Bir Deniz” oturumunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ege’nin iki yakasında yer alan Türkiye ve Yunanistan’ın fırsatları birlikte değerlendirerek, işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Moderatörlüğünü EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam’ın yaptığı oturumda, Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou, DEİK Türk Yunan İş konseyi Başkanı Tevfik Bilgen, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş görüşlerini paylaştı.

“Ege Birlikteliğini gerçekleştirelim”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Yunanistan ile aynı denizin çocukları olduklarını, ikinisinde Ege diye çağrıldığını vurgulayarak, rekabet yerine birlikte çalışılması gerektiğini söyledi. İki taraftada bu konuda gayret olduğunu, ancak fırsatları gören Türkiye’nin daha istekli olduğunu dile getiren Zeybekci, “Gördüğüm kadarıyla karşı taraftan tam cevap alamıyoruz. Ekonomik menfaatler ön plana çıktığındaa ihracat rakamlarıız hızlanacaktır. Her alanda rekabet etmek yerine dünyda diğer fırsatları birlikte görmek gerekiyor. Ege birlikteliğini gerçekleştirelim” dedi.

“Yüksek katma değerli üretim yapalım”

Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou ise ticaret ve yatırım hacmini geliştirecek potansiyelleri olduğunu söyledi. Bölge kalkınmasında iyileşme belirtileri olduğunu dile getiren Papadimitriou , “İyi niyetle ortak karakteristik özelliklerimiz nelerdir?  Buna odaklanmamız lazım. Her iki ülkeninde yüksek katma değerli ürünler üretmesi ve bunu da pazara sunması gerekiyor. Dijital pazarlama önemlidir.Bütün iyi niyetimizi kullanarak iki ülke arasındaki engelleri ortadan kaldırmamız lazım. Türk pazarında korumacılık eğilimleri var. Dolayısıyla bu konuya ilgi göstermemiz lazım. Tarım ürünlerinde korumacılıktan vazgeçmek gerekiyor. Türkiye’deki gelir dağılımının düzelmesi gerekiyor. Yüksek teknoloji ile katma değeri yüksek ürünler üretmemiz lazım, böylece dünyadaki üst düzey tüketici pazarlarına girmemiz lazım” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir