Yönetim Danışmanları İzmir’de buluştu

Ege Yönetim Danışmanları Derneği (EGEYDD), “Yönetim Danışmanlığı Zirvesi”nin üçüncüsünü İzmir’de gerçekleştirdi.

İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya çok sayıda Yönetim Danışmanı katılırken, “Başarı Kader mi” başlığıyla yapılan zirvede deneyimli iş adamları ve danışmanlardan başarı ve başarısızlık hikayeleri paylaşıldı. Yönetim Danışmanlığı’nın sorunları ve beklentilerinin de tartışıldığı zirvede firmalar açısından danışman kullanmanın önemine vurgu yapıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Ege Yönetim Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Vural, bir ülkenin, toplumsal ve ekonomik yapısının geliştirilmesinde yüksek katma değer sağlayan kaldıraçlardan birinin de yönetim danışmanlığı olduğunu ifade etti.

Yönetim Danışmanları’nın ekonomiye yön veren aktörler olduğunu söyleyen EGEYDD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Vural, “Bu bakış açısı ile yönetim danışmanlığı sektörü mercek altına alınarak 11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında bir Çalışma Grubu kurulmuş, sektör sorunları arz ve talep yönlü olarak sektör oyuncularıyla birlikte değerlendirilmiş ve çözüm önerileri politika ve uygulama seviyesinde ortaya konmuştur. 2023 yılında dünyada 10 büyük ekonomisinden biri olma vizyonuna sahip ülkemizde, Yönetim Danışmanlığı’nı; kendi kamu kurumlarının ihtiyaçlarına cevap verebilen, kamu fonlarını kullanan özel sektörün bu fonlardan tam ve doğru olarak yararlanmasını sağlayan, yakın coğrafyasına ve hizmet bedelleri yüksek gelişmiş ülkelere hizmet ihracı yapabilen bir sektör konumuna getirmek mecburiyetimiz vardır” dedi.

Yönetim Danışmanları Veritabanı

Zirvenin açılışında bir konuşma da İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yönetim danışmanlığının hem ülkemizde hem de dünyada yükselen bir sektör olduğunu ifade etti. Kurumsal şirketlerin başta finans olmak üzere birçok konuda danışmanla çalıştığını söyleyen Demirtaş, bu zirvelerin mesleğin gelişimi için hayati önemde olduğunu söyledi.

Sonrasında kürsüye gelen Türkiye Yönetim Danışmanları Dernekleri Platformu Başkanı Zeynep Tura ise doğru danışmanın bir firmayı ihya edebileceği gibi yetkin olmayan bir danışmanın aynı şekilde firmayı zora sokabileceğini ifade etti ve “Bu nedenle Türkiye genelinde yönetim danışmanlığı konusunda faaliyet gösteren kişi ve kuruluşları yetkinlikleri çerçevesinde bir araya getirmeyi hedefleyen veri tabanı oluşturmak istiyoruz. Doğru ve işinin ehli danışmanlara firmaların ulaşması için doğru adres Yönetim Danışmanları Dernekleridir” diye konuştu.

İZTO 51. Komite Başkanı Ali Yılmaz da bir konuşma yaparken, TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Masum Türker ise başarılı iş adamlarının yanında her zaman akıllı danışmanları bulunduğunu ifade ederek, “Şirketin kuruluşundan büyümesine, yeniden yapılanmasından, kriz dönemlerinde alınacak önlemlere, küçülmeye kadar her durumda yönetim danışmanı şirketler için şart” dedi.

Başarı ve başarısızlık hikayeleri

Zirvenin ilk oturumu olan “Başarısızlıktan Alınan Dersler”de konuşmacı olarak Günaydın Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Günaydın, EGAM Group Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Gültekin ve profesyonel yönetici Halil İbrahim Kırmacı konuşmacı olarak katılırken, Hakan Selçuk’un moderatörlüğünde “Başarıdan Alınan Dersler” başlığıyla yapılan ikinci oturuma ise Megapol Group Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Yatsan Ceo’su Gökalp Bahçeli, Libera İş Çözümleri Kurucu Ortağı Deniz Sporer Sekkin katıldı. Konuşmacılar kendi iş yaşamları ve şahit oldukları başarı ve başarısızlık hikayelerini paylaşarak bunlardan çıkardıkları dersleri anlattılar.

Yönetim Danışmanları Sektörü’nün beklentileri:

*Yönetim danışmanlığı hizmetinin kullanılması ve yaygınlaştırılması için kolaylaştırıcı, denetleyici yasal düzenlemelerin yapılması.

*Kamuda yönetim danışmanlığı hizmetlerinin alınmasında yerelleşmeyi destekleyici yasal düzenlemelerin yapılması,

*Yönetim danışmanlığı sektörünün kurumsal mesleki yapılanmasının kamu tarafından desteklenmesi,

*Yönetim danışmanlığı hizmeti sunucularının global rekabete uygun kapasite ve yetkinliklerinin gelişimine destek verecek düzenlemelerin yapılması,

Dünyada ve Türkiye’de Yönetim Danışmanlığı verileri:

Dünyada yönetim danışmanlığı sektörünün büyüklüğü 2016 yılı sonu itibarıyla 251 Milyar ABD Dolarına ulaşmıştır.

Türkiye’nin de içinde olduğu Avrupa, Orta Asya ve Afrika bölgesi, dünya danışmanlık pazarının % 41’ini oluşturmaktadır.

Avrupa, pazardan 97,7 Milyar ABD Doları pay alırken Türkiye’de yönetim danışmanlarının elde ettiği gelir toplamı yaklaşık 650 Milyon Dolar seviyesindedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir