Vergi indirimleri olumlu, daha köklü reformlar şart

Son dönemde başta mobilya, beyaz eşya ve motorlu araçlar sektörü olmak üzere birçok alanda vergi indirimine gidilmesini olumlu olarak değerlendiren Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, “Yüksek döviz kuru ve enflasyonla mücadele kapsamında yapılan çalışmaları iş dünyası olarak yakından takip ediyoruz. Bu hamle piyasayı canlandırır ancak ekim ayı enflasyonundaki beklentinin üzerindeki yükseliş, yapısal reformlara ihtiyacımızın olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

Menemen Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, mobilya sektöründe uygulanan Katma Değer Vergisi ile beyaz eşya ve motorlu araçlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nde indirime gidilmesinin durgun seyreden piyasalara hareket getirmesini beklediklerini söyledi. İş dünyası olarak ticaretin yavaşlamasından doğrudan etkilendiklerini söyleyen Süsoy, hükümetin yüksek enflasyon ve döviz kurunu makul seviyeye düşürme adına yaptığı girişimleri yakından takip ettiklerini ifade etti. Ancak Ekim ayı enflasyonunun beklentilerin üzerinde çıkmasını da değerlendiren Süsoy, “Vergi indirimi ile beraber enflasyonla topyekün mücadele planı çerçevesinde yapılan yüzde 10’luk indirimlere rağmen enflasyonun beklentilerin üzerinde artması aslında günü kurtarmak yerine daha yapısal, daha uzun soluklu reformlara ihtiyacımız olduğunun ifadesi. Üretim odaklı, daha köklü reformlara yönelmemiz gerekiyor” dedi.

“Soruna yönelik çözüm hamleleri önemli”

 Sorun yokmuş gibi davranmak yerine sorunu çözmeye yönelik atılan adımların son derece değerli olduğunu vurgulayan Süsoy, “Bu kapsamda Bakan Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimi ile Mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18’den 8’e,beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranı yıl sonuna kadar sıfıra inecek.1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puan indirim yapılacak. Ticari araçlarda KDV oranları yüzde 18’den yüzde 1’e inecek. Piyasanın hareketlenmesi adına olumlu bir gelişme ancak ekonomimizin sorunlarına kalıcı çözüm bulmamız gerekiyor” dedi.

Bu önlemlerin durağan seyreden ticaret hayatını bir nebze de olsa canlandıracağını belirten Süsoy,“Maliyetlerdeki bu düşüşün kısa sürede son tüketiciye indirim olarak yansımasını, özellikle iç piyasayı hareketlendirmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir