TRIZ’in neresindeyiz?

 Yaratıcı Problem Çözme Teorisi’ni ne kadar biliyoruz?

Sistem Global’in geçtiğimiz günlerde İzmir Hilton’da organize ettiği “Patent ve Değişen Teşvikler’e dair düzenlediği toplantısını takip ettim. Burada konuşmacılardan biri olan İTÜ Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakan Danışmanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya’dan son derece dolu bir sunum izledim desem sanıyorum o salonda olan kimse buna itiraz etmez.

Bizleri yeni bir kavramla tanıştırdı Metin Hoca, TRIZ

Çok rahat “bizler” diyorum zira sunumuna başlarken Metin Hoca salona sordu, “Daha önce TRIZ’i kimler duydu” diye, kalkan eller bir elin parmaklarını geçmedi.

Peki nedir TRİZ dersek, aslen Rusça olan “теория решения изобретательских задач” kelimelerinin baş harflerinden oluşan, bizim dilimize “Yaratıcı Problem Çözme Teorisi” olarak çevrilen bir problem çözme teorisi. Özellikle mühendislik sorunlara dair çözüm üreten ve bu anlamda teknoloji geliştirmeye yönelik büyük bir katkı koyan yöntem.

2 milyon patent 40 parametre

Bu teoriyi geliştiren kişi ise 1946’da Genrich Saulovich Altshuller.

Peki nasıl geliştirmiş bu teoriyi, onu belirtmem gerek, tam 2 milyondan fazla patenti inceleyip bu teorinin gövdesini oluşturan 40 parametre çıkarmış. İnternetin olmadığı bir dönemde 2 milyondan fazla patenti inceleyip bu teknolojilerin yaratılırken izlenen yollardan 40 parametre çıkarmanın nasıl bir beyin gerektirdiğine varın siz karar verin.

Dünya devlerinin yöntemi

Dünyada bu yöntemi kullanan firmalara bakınca, Ford, NASA, Boeing, Samsung bunlardan sadece bir kaçı, görüyoruz ki tüm dev firmaların sorun çözme ve yeni teknoloji yaratma yöntemlerinin başında geliyor TRIZ.

Eski sistemlerin iyileştirilmesi ve yeni sistemlerin geliştirilmesini sağlamada inanılmaz verimli olan TRIZ’i öğrenebilmek için 500 saatlik bir eğitimin gerektiğinden bahsetti Metin Hoca. Bu 500 saat ise işin sadece öğrenme kısmı. Uygulama kısmı da zamanla geliştirilen bir deneyim.

Mesela Türkiye’de bu yöntemi kullanan en bilindik firmanın Arçelik olduğunu da söyleyelim.

Samsung’un bünyesinde çalışan tüm mühendislere zorunlu olarak en az 80 saat TRIZ eğitimi aldırdığını düşünürsek, Endüstri 4.0, İnovasyon ve yerli otomobil üretimi bu kadar gündemimizdeyken yeni teknoloji yaratmanın ve sorunlara yaratıcı çözümler üretmenin bu inanılmaz yönteminin daha çok gündeme getirilmesi gerektiğini de sanıyorum aşikar.

Mühendis değilim, o sebeple işin teknik kısmına girerek hem teoriye hem uygulamasına yönelik hata yapmak istemiyorum. Ancak bu kadar bilgi TRIZ’i sizin de merak etmenize yeterli olmuştur sanırım.

O zaman bu konuda Metin Hoca’nın linkedin hesabı bulunmaz bir nimet. Eğer kendinizi geliştirmek, fark yaratmak en önemlisi kabul gören bir mühendis olmak istiyorsanız  TRIZ’i mutlaka öğrenin derim…

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir