TOSBİ kağıt ve zaman israfından kurtuluyor

Endüstri 4.0, inovasyon, dijital dönüşüm çağının gerekliliklerini ıskalamayan Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ), işleyişte dijital dönüşümü hayata geçiriyor. Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS), merkezi güvenlik uyarı sistemi ve dilekçe takip sistemi gibi dijital dönüşümleri hayata geçiren TOSBİ, hem kağıt hem de zaman israfından kurtuluyor.

Dijital dönüşümle birlikte OSB’deki firmalara çok daha hızlı ve doğru hizmet verebileceklerini söyleyen Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Galip Kılınç, “Biz bölge içinde verdiğimiz her hizmeti elektronik ortama taşımak istiyoruz. Gelişen dünyaya daha iyi uyum sağlayabilmek ve üretim şartlarını daha iyi koşullara ulaştırabilmek için bu şart. Dijitalleşen çağı yakalamanın yolu bu dönüşümleri yapmaktan geçer” dedi.

OSOS ile fatura aksaklıklarının önüne geçilecek

Otomatik Sayaç Okuma Sistemi’nin (OSOS) elektrik, doğalgaz ve su saatlerinin uzaktan otomatik okunmasını sağladığını dile getiren Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Galip Kılınç, “Sayaçlar sistem tarafından okunarak fatura aksaklıkların önüne geçilecek. Bu sistem sayesinde bütün firmalara ayın birinde faturalarını göndermiş olacağız. Sayaçların uzaktan okunması hem firmalar hem de bizim için büyük bir avantaj sağlıyor. Bir firmanın faturasında sıra dışı değişiklik oluştuğunda, sayaçta bir bozukluk olup olmadığının uyarısını da bu sistem veriyor. Bu sayede sayaç kontrolü de hemen yapılabiliyor” diye konuştu.

Dilekçelere sistem ile takip

Her geçen gün büyüyen ve genişleyen TOSBİ’nin diğer bölgelere göre daha avantajlı bir konumda olduğunu ve bu avantajın daha da artırılması konusunda dijital sistemlerin geliştirildiğini ifade eden Galip Kılınç, “Ülkemizde dilekçelere yasal olarak yanıt verme süreleri bellidir. TOSBİ’ye verilen bir dilekçenin ivedilikle yanıtlanması için yasal sınırlar içinde bir uyarı sistemi kuruyoruz. Bir dilekçe yanıtlanmadığı takdirde sistem otomatik olarak dilekçenin muhatabı olan birime ve o birimin sorumlularına uyarı veriyor. Bu sayede hem firmalar hem de vatandaşlar dilekçelerine zamanında yanıt buluyorlar” dedi.

İhbar takibi gerçekleştirilecek

Güvenlik anlamında da bazı dönüşümler geçirdiklerini ifade eden Kılınç, “TOSBİ olarak çok gelişmiş bir MOBESE sistemimiz zaten mevcut. Ancak her firmanın kendi fabrikası için güvenlik sistemi var. Bu sistemleri bizim merkezimize bağlıyoruz. Böylece bir firmada güvenlik ihlali olduğu an, fabrika güvenliği ve yetkilileri ile eş zamanlı olarak bizim güvenlik sistemimiz de devreye girecek. Gelişen olaya göre konu hızla jandarma veya polis gibi devletin güvenlik birimlerine intikal ettirilecek. Bu dijital dönüşümler sayesinde son derece hızlı, zamanı doğru kullanan ve hata payı düşük bir hizmet sistemi oluşturuyoruz” diye konuştu. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir