Özel güvenlikçilerden “güçbirliği” çağrısı

Özel Güvenlik Hizmetleri Derneği (ÖGHİD) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Gökhan Arıkan, özel güvenlik sektörünü ilgilendiren kanunların yapım süreçlerinde STK’ların söz hakkının artması gerektiğini belirterek, yetkililere birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri haline gelen özel güvenlik sektöründe, yasa ve mevzuatların uygun şekilde düzenlenmesi ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ÖGHİD Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Gökhan Arıkan, “Sektör olarak Türkiye’nin en çok istihdam yaratan sektörleri arasında geliyoruz. Yaptığımız iş itibariyle de milyonların güvende kalmasını sağlıyoruz. Fakat ne yazık ki sektörümüzle ilgili yasa ve mevzuatlar henüz yeterli seviyede değil. Bu alanda çalışmaların hızlandırılarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bu süreçte sektör temsilcisi konumundaki STK’ların da masada oturması büyük önem arz ediyor. Yapılan çalıştaylarda STK ve dernek temsilcilerin masaya oturması büyük önem arz ediyor. Sektörü ilgilendiren konularda ilgili derneklerin söz hakkı artmalı. Sektörün daha hızlı ve sağlıklı büyümesi için STK’ların görüşlerinin alınması çok önemli” dedi.

Hesaplama revize edilmeli

Sektördeki en büyük sorunlardan birinin kamu ihaleleri olduğunu belirten Arıkan, “Özellikle kamu ihalelerinde hesaplama modülündeki rakamların bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Kıdem, izin ve ihbar ücretlerinin modülden çıkarılarak kurumlar tarafından ödenmesi aynı zamanda gerçek hesaplamaya uygun şekilde revize edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Sektör büyümeyi sürdürüyor

Özel güvenlik sektörünün her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çeken Arıkan, “Sektörümüz her türlü zorluğa rağmen büyümesini sürdürüyor. Şu an sektörümüzdeki firmalar 300 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor. Aileleri de hesaba kattığımızda yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi bu sektörden ekmek yiyor. Sektördeki istihdamın daha da artması ve ekonomiye katkımızın da yükselmesi adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Stratejik kurumlara dikkat  

Sektörde yabancı ortaklı firmaların, ülkedeki stratejik önemi bulunan kurum ve kuruluşlarda özel güvenlik hizmeti alınırken yerli firmaların tercih edilmesinin ülkemizin milli güvenliği açısından büyük önem arz ettiğini belirten Arıkan,  bu konuda devletten hassasiyet beklediklerini sözlerine ekledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir