Otomotivcilerin yüzü gülüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, iş dünyası temsilcileri ile kentin önde gelen otomotivcilerini bir araya getirerek ‘Yerli otomobil İzmir’de üretilsin’ seferberliği başlattı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın yöneticiliğini yapacak bir de komite kuruldu. Komite önümüzdeki günlerde İzmir milletvekilleri ile toplanacak, ardından Ankara’da kulisler yapacak. Toplantıya katılanlar İzmir’in lojistik, yan sanayi avantajları ile yerli otomobil için en güzel lokasyon olduğunda birleştiler ama Ankara’nın ikna edilmesinin önemini vurguladılar.  Ben de toplantıyı fırsat bilerek otomotiv sektörünün temsilcilerine bu yılı nasıl geçirdiklerini ve 2018 yılı beklentilerini sordum. Aldığım yanıtlar bana moral verdi. Ağırlıklı olarak ihracat yapan firma temsilcileri geçen yıla göre yüzde 30’lara varan miktar ve ciro artışlarına işaret ederken, 2018 yılında da artış beklentileri olduğunu ifade ettiler. Otomotivcilerin büyük bir bölümü yeni yılda yeni yatırım planladıklarını belirtirken, farklı ülkelerle yaşanan diplomatik krizlere rağmen ihracat grafiklerinde bir düşme olmadıklarını dile getirdiler. Otomotivcilerin görüşleri kısaca söyle:

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar:

sektörde; yüzde 17’lik üretim artışı, yüzde 22’lik ihracat artışı küresel rekabetin önde olduğu bir sektörde kayda değer bir performanstır.  2018 yılında, gerek iç gerekse dış pazarlardaki iyileşme doğrultusunda çok daha iyi bir performans beklemekteyim.

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök:

2017 güzel bir yıl oldu. Bütçelerimizdeki yüzde 13-15 arası büyüme hedefini yakaladık. 2018 yılında da akü fabrikamız tamamlanarak üretime geçecek. Bunun yanında başta kapasite artırım olmak üzere diğer yatırımlarımız da sürecek.

CMS Jant Yönetim Kurulu Başkanı Bertuğ Ösen:

2017 sektör açısından olumlu geçti. 2018’de bu olumlu trendin sürmesini bekliyoruz. Çiğli’de bulunan mevcut tesisimizin yanında yeni bir tesis kurmak için çalışmalara başladık.

Tiryakiler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki:

Türk otomotiv sanayisi 2017 yılında hedeflerin çok üzerinde bir performans sergiledi. 2018 yılında da Avrupa Birliği ve özellikle Almanya’da otomotiv sanayisinde işlerin iyi gitmesi bekleniyor.

TERBAY Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak:

2017’de geçen yıla göre cirosal olarak yüzde 30’luk bir büyüme yakaladık. Önümüzdeki yıl da yine yüzde 20 civarında bir büyüme bekliyoruz.

Dönmez Debriyaj Yönetim Kurulu Üyesi Hatice İvit: Firmamız adına 2017 yılını yüzde 30’luk bir büyüme ile kapatacağız. . Bağyurdu OSB’de yeni bir tesis yatırımını başlattık. 2018 yılında yüzde 30’lar seviyesinde olmasa bile büyümenin ve olumlu seyrin süreceğini düşünüyoruz.

Petrofer Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın:  Bu yıl büyümemizi sürdürdük. 2018 yılında da aldığımız yeni arsalar ve fabrika binalarıyla yatırımımızı 2 kat büyüteceğiz. Türk sanayisinin geleceğine dair en ufak bir soru işaretimiz yok.

İduğ Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ: 2017 kimsenin beklemediği kadar olumlu geçti. Dövizin artışı handikap yaratmasına rağmen satışlar büyüdü. 2018’de olumsuz bir tablo oluşacağını zannetmiyorum.

Poyraz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz:  Otomotiv sektörü, 2017 yılında beklenenin çok üzerinde bir performans sergiledi. 2018 yılına yine olumlu bakıyoruz sektörü dış etkenlerden koruyacak teşvik ve vergi indirimlerinin de gündeme alınması gerekiyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir