Müftülere nikah kıyma yetkisine iş kadınlarından tepki

İlçe Müftülerine “yoğunluk” gerekçe gösterilerek resmi nikah kıyma yetkisi verilmesini gündeme getiren ve TBMM genel kurulunda görüşmeleri ertelenen yasa tasarısına bir tepki de Ege İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Nilhan Antitoros’tan geldi. Hukuki bir eylem olan nikah kıymanın dini görevlinin gözetiminde yapılmasının hukuken “sakat” olduğunu ifade eden Antitoros, “resmi nikahı din görevlisi kıymamalı” dedi.

Müftülüklere evlendirme yetkisi veren yasa tasarısının kadın erkek eşitliğine de aykırı olduğunu ifade eden ve kendisi de bir hukukçu olan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Antitoros, “15 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilmesi, hatta daha küçük kız çocuklarının resmi nikah yerine dini nikahla evlendirilmesi ülkemizde büyük bir problemken, din temelli değerlendirme yapan ve duruşlarını İslam hukuk, kural ve kültürüne göre belirleyen din görevlilerine resmi nikah yetkisi vermek, bir anlamda kız çocuklarına kıymaktır” dedi.

“Farklı inançlar resmi nikahtan kaçacak”

Laik hukuk devletinde dini nikahların olabileceğini ancak resmi nikahların, resmi laik makamlarca kıyılmasının da laik hukuk devleti olmanın gereği olduğunu ifade eden Antitoros, “Herkesin Müslüman olduğu ön kabulüne dayanan bu uygulama, laiklik ilkesine aykırı olduğu gibi farklı inançlara sahip vatandaşlarımızın resmi nikahtan uzaklaşıp kendi inançlarına göre dini nikahlara yönelimini artıracaktır. Laiklik ilkesi bu kararla büyük bir yara alıyor” diye konuştu.

“İleride başka sorunlara da gebe”

İslam dininin kurallarını uygulama görevi olan, İslam dininin kural ve içtihatlarını benimseyerek yetişmiş din görevlilerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesinin ileride buna bağlı olarak başka sorunlara da sebep olacağını ifade eden Antitoros, “İslam dini inancında, bazı şartlarda birden fazla kadını nikahına almak da kabul gören bir anlayış. Yarın ikinci eşini almak isteyen birinin nikahını da kıyarsa bir din görevlisi ne diyeceğiz? Veya boşanmalarda kadın ve erkeği eşit tutan Medeni Kanunumuz varken, din görevlisine boşama yetkisi de mi verilecek? İslam hukuku erkek egemen bir bakışa sahip, kadınlarımızın haklarının korunmasını istiyor, talep ediyor ve kadınlarımızı düşünüyorsak, din görevlisinin resmi nikah kıymasının karşısında olmamız gerekiyor. Bunun İslam inancıyla, Müslümanlıkla alakası yok. Laik devlet düzeniyle ilgili bir konu bu. Zaten isteyenler resmi nikah sonrası dini nikahı da kıydırabilmekteler. EGİKAD olarak müftülerimizin resmi nikah kıymasını doğru bulmuyor, meclisten bu yasanın geçmeyeceğini umuyoruz” diyerek TBMM’ye çağrı yaptı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir