Mesleki eğitimde “Norm”ları belirliyor

İzmir’in endüstri devi Norm Grup, bünyesinde bulundurduğu mesleki eğitim merkezleriyle, mesleki eğitimde de normları belirliyor. Bugüne kadar yüzlerce genci iş dünyasına kazandıran Norm Mesleki Eğitim Şubeleri’nde, yeni eğitim yılı açılış heyecanı yaşandı.

Kurulduğu günden bu yana Ar-Ge ve eğitim çalışmalarına büyük yatırımlar gerçekleştiren ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) içerisinde bulunan Özel İAOSB Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de kurulmasında büyük katkılar sağlayan Norm Grup, mesleki eğitime verdiği önemi kendi bünyesinde kurduğu “Mesleki eğitim şubeleri” aracığıyla da gösteriyor. Bugüne kadar toplamda 100’ün üzerinde mezun vererek bu gençleri iş dünyasına kazandıran İAOSB ve Salihli Organize Sanayi Bölgesi Norm Mesleki Eğitim Şubeleri’nde, yeni öğrenciler ve mezunlar eğitim yılının ilk dersi için bir araya geldi.

Türkiye’ye örnek

Türkiye’ye örnek olan mesleki eğitim şubeleri için 11 yıl önce yola çıktıklarını belirten Norm Grup Yönetim Kurulu OnursalBaşkanı Nedim Uysal, “Bu modelle 11 yıl önce bir Almanya ziyaretimde karşılaştım ve çok etkilendim. Türkiye’ye gelir gelmez araştırmamızı yaparken bizim de kanunlarımızda bu konunun yer aldığını gördük ve ilk mesleki eğitim şubemizi İzmir’deki fabrikamızda açtık. Gençlerimiz burada başarılı bir geleceğin ilk adımlarını atıyorlar. 11 yılda mezun ettiğimiz gençler arasında kendi firmalarımız ve diğer bölge firmaları içerisinde operatör, şef, hatta üniversite okuyarak mühendis olmuş çocuklarımız var. Bugün aramıza katılan gençlerimizin de çok başarılı olacağına eminim. Türkiye’nin mesleki eğitim almış ara elemanlara ihtiyacı var” dedi.

Mesleki eğitim şubeleri hakkında

Norm Mesleki Eğitim Şubeleri’nde bir gün teorik, dört gün pratik olmak üzere haftada 5 gün eğitim yapılıyor. 11 yıldır 3 yıllık eğitim prensibiyle işleyen ve “kalfa” belgeli mezunlar veren eğitim şubelerinde, bu yıldan itibaren geçilen 4 yıllık eğitim sistemi ile direkt olarak “usta” belgeli mezunlar verilecek. Eğitim şubelerinden mezun olan gençlerin büyük bir bölümü ihtiyaçlar çerçevesinde Norm Grup bünyesinde istihdam edilirken, geri kalan mezunlar da bölge firmaları tarafından yüksek oranda istihdam ediliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir