Maden İhracatçıları Yeni Pazarlama Stratejileri ile Büyüyecek

Türkiye’ye 2018 yılının 11 aylık döneminde 4.5 milyar dolardan fazla döviz kazandıran Madencilik sektörü daha katma değerli ihracat için Muğla’da “Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde bir araya geldi. “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde 2018 yılındaki 11 aylık ihracat rakamlarıyla ihracatın yıldızı olan 23 Muğlalı maden ihracatçısı firma ödüllerine kavuştu.Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından organize edilen “Muğla Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreninde bir araya gelen Muğlalı madenciler, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.

 Kaya: “Sorunlarımızı Hep Birlikte Çözüyoruz, Ben Yok Biz Var”

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya bütün başarıların paydaşlık anlayışı sonucu ortaya çıktığını vurgulayarak madencilik ailesinde tüm konulara bu anlayışla yaklaştıklarını ifade etti.“Madencilik ailesinde ben yok biz var, biz sorunlarımızı birlikte çözüyoruz.” şeklinde konuşan Kaya, 26 yıllık ihracat yolculuğunda, yola ilk çıktıklarında 30 milyon dolar olan maden ihracatını şimdi 5.5 milyar dolarlara getirmeyi başardıklarını dile getirdi.

 Türkiye’nin dünya doğaltaş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olduğunu anlatan Kaya, “Dünya doğaltaş ihraç pazarı ise 18-20 milyar dolar aralığında. Biz bu pastadan yüzde 10 pay ile 2 milyar dolar alıyoruz. Doğaltaş ihracatında doğru pazarlama yaparak, uç ürünleri pazarlayarak, bunu UR-GE ile destekleyerek 7-8 milyar dolar ihracata ulaşabiliriz, bu potansiyele sahibiz. Bu toplantılarımızın en önemli amacı bu. Gerçekten işe yarayan projeler, organizasyonlar yapıyoruz. Katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 Muğla Mermeri Artık Dünya Markası

 Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan ise; Muğla’da turizmden sonraki en büyük iş kolunun mermercilik olduğunu ifade etti.Mermerciliğin Muğla’da yaklaşık 10 bin kişiye iş kapısı olduğunu belirten Ercan, bu sektörün ilişkili birçok alt sektörü beslediğini, istihdama büyük katkı sağladığını vurguladı. Muğla mermerinin artık dünyada bir marka, olduğu ve prestiji olduğu belirten Ercan bu başarının tüm paydaşların katkısıyla olduğunu belirterek tüm paydaşlara ve geceyi organize eden Ege Maden İhracatçıları Birliği’ne teşekkür etti.

 EMİB tarafından organize edilen “Muğla Sektör Toplantısı” ve “Maden İhracatının Yıldızları” ödül töreni, 20 Aralık günü Muğla Demircioğlu Park Hotel’de gerçekleşti. Muğlalı madencilerin yoğun ilgisi ile başlayan etkinliğe Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliği yaptı. Muğla Vali Yardımcısı Turgut Çelenkoğlu, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan ve Muğla Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş katılımcılar arasında yer aldı.

 Açılış konuşmalarının ardından bilgilendirme sunumları ile devam eden etkinlikte Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, EİB’in faalliyet alanları, gerçekleştirilen etkinlikler, sağlanan destekler gibi konularda dinleyicileri bilgilendirdi. İşbırakmaz’ın ardından EİB Devlet Yardımları Şubesi çalışanlarınca Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan devlet destekleri hakkında bilgiler paylaşıldı. Son sunum ise ihracatçının en büyük finansman kaynağı Türk Eximbank’ın uzmanı Yeliz Alişar tarafından gerçekleştirildi. Bilgilendirme sunumlarının ardından ödül törenine geçildi.

 23 Firma Ödüle Kavuştu

Etkinlikte 2018 yılının 11 aylık döneminde Muğla ilinde Maden İhracatında en yüksek ihracatı gerçekleştiren ilk 3 firma, ile doğaltaş İhracatında 500 bin dolar üzerinde ihracat rakamına ulaşan 20 firmaya ödülleri verildi. Ödüllerin takdimi Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Alimoğlu ve Erol Berberoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Faik Tokatlıoğlu gerçekleştirdi. Ödül töreninin ardından etkinlik akşam yemeği ile devam etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir