KOSGEB Güney’den engelsiz destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Güney Müdürlüğü, İzmir’de son 4 yıl içinde engellilere yönelik verdiği destekle yüzleri güldürdü. Engelli girişimciler KOSGEB desteğiyle hem iş hayatına katıldı hem istihdama katkıda bulundu. Son destek ise doğuştan görme engelli Ali Aydoğmuş’un hayallerini gerçeğe dönüştürdü. Engelli Yaşam Çözümleri Danışmanlık Merkezi’nin açılışında konuşan KOSGEB Güney Müdürü Mustafa Çanakçı, “Engelli vatandaşlarımızın iş projelerine 150 bin liraya kadar destek veriyoruz” dedi.

Engelli girişimci Ali Aydoğmuş’un iş yeri açılışına Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve çok sayıda engelli vatandaş ile birlikte KOSGEB Güney Müdürü Mustafa Çanakçı katıldı. İzmir’de engelli bireylerin iş yaşamına katılması ve girişimci olarak yer alabilmesi için projelerde özel destekler sağlandığını ve pozitif ayrımcılığın uygulandığını belirten Çanakçı “KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimleri var. Bu aslında bir iş fikrinin nasıl işe dönüştürüleceğini öğreten program. Eğitim sonrasında kendi işini kurmayı başaranlara KOSGEB 150 bin liraya kadar destek veriyor. Program içinde engelli ve kadınlar için pozitif bir ayrımcılık söz konusu oluyor. Destek oranlarını biraz daha yüksek tutuyoruz” dedi. Destek oranlarını örnekle açıklayan Çanakçı “Normal vatandaş proje kapsamında harcadığı 10 liranın 6 lirasını bizden alabiliyor. Engelli ya da kadın bir girişimcimiz ise bu miktarın 8 lirasını geri alabiliyor. Bu kapsamda İzmir’de bin 404 kişi kendi işini kurdu” diye konuştu.

“ROL MODEL OLACAK”
2013 yılından itibaren bugüne 15 engelli vatandaşın KOSGEB desteği almaya hak kazandığına dikkat çeken Çanakçı, “Biz bu sayıları arttırmak istiyoruz. Ali Aydoğmuş örnek rol model olacak. Kendisini tebrik ediyoruz” dedi . Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da engelliler için Bornova’da tüm engellerin kaldırılması konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek “Bornova’da engel yok ve olmayacak” diye konuştu. KOSGEB eğitimi sonrası kendi işyerini açan ve engelliler için hizmet üretmek isteyen Ali Aydoğmuş ise hayatı boyunca böyle bir iş yeri açmayı hayal ettiğini söyledi. Aydoğmuş Defterdarlık’ta memurken erken emeklilik kararı aldığını ve hayallerini gerçekleştirdiğini belirterek “Hedefim engelliler için proje üretenlere de destek vermek. Çünkü engelliler için proje üretilme aşamasında engellilerin fikri alınmadığında ortaya fayadalı işler çıkmıyor. Örneğin sarı çizgiler, onlardan ne çektiğimizi bir biz bir Allah biliyor. Burada engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için köprü görevi göreceğim” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir