KESİAD üyeleri Rus pazarına açılacak

Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD), Uluslarası Sertifika Merkezi Ecert ile işbirliği yaparak üyelerinin Rus pazarında rahatça ihracat yapabilmesini sağlayacak.

 

Uluslararası Sertifika Merkezi Ecert, Ege İhracatçılar Birliği Konferans Salonu’nda İzmirli sanayicilere Rus pazarına ihracatın detaylarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Ecert Genel Menajeri Nurhan Aydın’ın Rusya pazarına ihracatta gereken belgelere ilişkin bilgilendirme yaptığı toplantıya, KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem de katıldı.

 

“Belgelendirme önemli”

 

Sunumunda Rusya ile ihracat yapmak isteyen sanayiciler için en önemli konunun belgelendirme olduğuna değinen Aydın, “2014 Ocak ayı itibariyle Tekstil, Bebe Giyim, Deri ve Deriden mamul ürünler, Tekstil grubuna giren ürünler, Ayakkabı, Kozmetik, Kimyasal ve Gıda üreticileri Avrasya topraklarının gümrüklerinde EAC sertifikasını beyan etmek zorundadırlar. 2014 Temmuz ayı itibarıyla Avrasya topraklarına ihracat yapmak isteyen firmalardan EAC Gümrük Birliği Sertifikası sorulacaktır. EURASEC’e üye olan firmalar Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan’dır. EAC sertifikasını alan firmalar bu ülkelerle ihracat yapabilir” dedi. Aydın, ayrıca GOST R ve RU belgeleri konusunda da sanayicilere hizmet verdiklerini belirtti.

 

Yöndem : “Engeli kaldırıyoruz”

 

Türk sanayicilerin ihracat konusunda büyük bir iştahı olduğunu fakat belgelendirme konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem ise, Kemalpaşalı sanayicilerin bu konudaki sıkıntılarını aşmak için ECERT ile işbirliği yapacaklarını belirterek, “Kemalpaşalı sanayicilerimizin dünyanın en büyük pazarlarından birisi olan Rusya pazarına kolaylıkla ihracat yapabilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple biz de sayın Nurhan Aydın’la bu konuda işbirliği yapma konusunu masaya yatırdık. Onlar da Kemalpaşalı sanayicilere bu konuda her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirttiler. Yakın zamanda sanayicilerimize KESİAD olarak bu konuda destek sağlayacağız” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir