Kemalpaşa’da İstihdam ve Kariyer Fuarı yapıldı

İzmir Valisi Erol Ayyıldız himayelerinde Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Kemalpaşa Kaymakamlığı ve Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Kemalpaşa’da mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla imzalanan protokole uygun olarak “Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi, İstihdam ve Kariyer Fuarı” düzenlendi. Fuarın açılışını Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk, BAYOSB Başkanı Aydın Telseren İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabakve KESİAD Başkanı Haluk Meriç yaptı.

Başta KOSBİ’de olmak üzere sanayicilerin yetişmiş nitelikli eleman ihtiyacının fazla olması ve bu anlamda meslek liselerinin öğrenci ve veliler tarafından tercih edilmesi için hazırlanan Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi kapsamında Kemalpaşa’daki ortaokullara gidilerek yapılan tanıtımlardan sonra proje kapsamında bir de fuar yapıldı. Kemalpaşa Rekreasyon Alanı’nda yapılan ve yetmişin üzerinde standın kurulduğu fuara, Kemalpaşa Kaymakamlığı, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Meslek Liseleri, KOSBİ ve BAYOSB bünyesindeki firmalar ve İŞKUR katıldı.

Kemalpaşa’da eğitim öğretime devam eden 24 ortaokuldan 1500 öğrencinin gezdiği fuarda ailelere ve öğrencilere de meslek liseleri tanıtılmış oldu. Bununla birlikte meslek liseleri ile sanayiciler arasında işbirliğini güçlendirmeyi sağlayacak bu çalışma ile meslek liselerinden mezun olan öğrencilere istihdam garantisi sağlanması da amaçlanıyor.

“Çocukları Meslek Lisesi’ne özendirmek gerek”

Yapılan protokolün hızlıca fiiliyata geçirildiğini ve çok başarılı bir fuar gerçekleştirdiklerini söyleyen KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, özellikle sanayi sektöründe nitelikli eleman sıkıntısının ülkemizde ciddi anlamda sorun olduğunu ifade ederek, bu fuar kapsamında ortaokullu çocuklara meslek liselerini tanıtma fırsatı yakaladıklarını vurguladı.  Bu anlamda öğrencilere meslek liselerini özendirmek için daha önce “ara eleman değil aranan eleman” adıyla bir dizi faaliyetle bulunduklarını söyleyen KOSBİ Başkanı Porsuk, “Mesleki eğitimin kalitesini yükseltmek, bu yönde sektörün ihtiyacını karşılayacak nitelikli ara eleman yetiştirmek için İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın talimatı ve önerisiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kemalpaşa Kaymakamlığı ile beraber hayata geçirilen İstihdam ve Kariyer Fuarı gibi etkinliklerle eğitim öğretim yılı boyunca Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinliklerle mesleki eğitimin önemi ve farkındalığın sağlanması amacıyla öğretmen, öğrenci ve velilerimizi de kapsayan farklı çalışmalar zaten yapılıyor ve yapılmaya da devam edecek” dedi.

Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim de projenin ana aktörlerinden

Kemalpaşa Kaymakamı Sayın Kemal Kızılkaya ise gelişmiş ülkelerin meslek liselerine verdiği öneme değinerek, “Gelişmiş ülkelerde lise öğrenimine geçen her yüz öğrencinin yetmişi mesleki eğitime yöneliyor. Biz de ise durum tam tersi. Bunu değiştirmek, öğrencilerimizin meslek liselerine yönlendirilmesini sağlamak sadece öğrenci ve ailesi için doğru bir seçim olmakla kalmayacak hem de ülkemiz için doğru bir seçim olacaktır. Gelişmek, ilerlemek ancak üretmekle mümkün olacaktır” dedi.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ise bu fuarın Kemalpaşa’da düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek, “KOSBİ ve BAYOSB gibi iki OSB’nin bulunduğu Kemalpaşa’da mesleki ve teknik eğitimin değeri çok büyük. Meslek Liseleri’ni ortaokul öğrencilerine özendirmek ve ailelerini de teşvik etmek gerekiyor. Bu Fuar, hem ailelere hem de ortaokul öğrencilerine meslek liselerinin tanıtımının yapılması açısından büyük bir fırsat yaratıyor. Önümüzdeki yıllarda bunu üniversiteler düzeyinde de yapabilir, bu fuarı daha büyük hale getirebiliriz” diye konuştu.

Kemalpaşa İlçe Millî Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, mesleki eğitimin öneminden bahsederek, “meslek lisesi adı üzerinde öğrencilerine meslek kazandıran, iş öğreten, tabir yerindeyse öğrencilerinin kollarına altın bir bilezik takarak mezun eden bir kurumdur” dedi. Öğrencilerin doğru tercih yapmalarının önemine dikkat çeken İlçe Millî Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, “Meslek liselerimiz bölümleriyle göz dolduruyor. Adeta birer fabrika gibi çalışıyorlar. Ve bu okullarımızdan mezun öğrencilerimiz bölgemizde bulunan işletmelerde rahatlıkla iş bulabiliyorlar. Malumunuz bölgemiz iş fırsatları açısından çok avantajlı. Hele meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci, meslek sahibi, eli iş tutan biri olarak mezun olunca iş bulması çok daha rahat oluyor. Liselere geçişte tercih yaparken çocuğumuzun ilgisi, yeteneği, gelecek hedefleri neler bunları iyi bilip ona göre tercihleri yapmak en doğrusu olacaktır” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir