İzmirli iş kadınlarından Bosna Hersek çıkarması

Cari açığa karşı kardeş ülkelerle ticaret formül

İ​zmir​ İ​ş Kadınları Derneği (İZİKAD) 14 iş kadını üyesiyle Bridge To Bridge Projesi kapsamında Bosna Hersek İş Kadınları Derneği’nin davetlisi olarak Bosna Hersek’e çıkarma yaptı. Karadağ, Avusturya, Sırbistan İş Kadınları Dernekleri ile birlikte yapılan kadın girişimciliği ile ilgili “Kadın Girişimcilik Günleri” etkinliği kapsamında İzmirli iş kadınları, başarılı iş görüşmelerine imza attı.

3 farklı oturumda gerçekleştirilen “Kadın Girişimcilik Günleri” etkinliğinde 5 Balkan ülkesinin iş kadını dernekleri kadın girişimciliğini ve istihdamını konuşarak kendi ülkelerindeki kadının konumunu değerlendirdi.

Balkan Ülkeleri İş Kadınları Zirvesi yapılacak

Türkiye’yi temsilen panelde konuşmacı olarak yer alan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter konuşmasında Türkiye’deki kadınların iş ve sosyal hayata katılımı ve İZİKAD’ın kadın girişimciliği ve kadının iş hayatında daha görünür olması için yaptığı çalışmaları anlattı. Serter, İzmir’in sesini Balkanlarda duyurduklarını belirterek İZİKAD olarak Eylül ayında İzmir’de düzenleyecekleri Balkan Ülkeleri İş Kadınları Zirvesi’nde tekrar bir araya gelerek “karşılıklı olarak kadın girişimciliğini artırma yönünde projeler üreteceğiz” dedi.

“Tarımda kadın” konulu oturumda ise İZİKAD Üyesi Meral Kantarcıoğlu bir konuşma yaparak ülkemizde tarım sektöründe kadının yerini anlattı. Organizasyonu planlayan ve yürüten İZİKAD Uluslararası İlişkiler Çalışma Grubu Lideri Neşe Can ise verimli geçen “Kadın Girişimcilik Günleri” iş görüşmeleri sonrasında ticari iş birliklerinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Bosna’dan İzmir’e ticaret köprüsü

Program kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç’u makamında ziyaret eden İZİKAD Heyeti, Bosna Hersek Ekonomi Odası Başkanı Mirsad Jasarspahic ve Bosna Hersek Dış Ticaret Proje Koordinatörü Amir Hujić ile Bosna Hersek Ticaret Odası’nda bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ve Bosna Hersek arasında yapılabilecek ticari faaliyetler hakkında bilgi aldıklarını vurgulayan Serter, “İZİKAD olarak, Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Vakfı (BİGMEV) Saraybosna Şube Başkanı Samir Vildic’i de ziyaret ettik. Bosna Hersek’teki iş fırsatları ve kadın girişimciliğini konuştuk ve Samir Bey’den derneğimizi ziyaret etme sözü aldık. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Temasların hedefi ticaret

İZİKAD olarak yurt dışı ilişkilere ve ticarete önem verdiklerini söyleyen Serter, “Cari açık veren bir ülke olarak ihracat en büyük ekonomik argümanımız olmalı. Bu maksatla özellikle kardeş ülke dediğimiz Bosna Hersek gibi ülkelerle ticaret hacmimizi arttırmamız büyük önem taşıyor. Bu maksatla yaptığımız ziyaretlerin verimli geçtiğini ve üyelerimizin önümüzdeki dönemde kurdukları bağlantılarla Türkiye ihracatına koydukları katkıyı arttıracaklarına inanıyorum. Bundan sonra bu tarz yurt dışı gezilerimiz sürecek” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir