EGİKAD’ın konuğu Konsoloslar Erkanı Genel Başkanı Ömer Kaplan oldu

Ege İş Kadınları Derneği’nin (EGİKAD) “Biz Bize” toplantısına katılan Konsoloslar Birliği Genel Başkanı ve İzmir Ürdün Fahri Konsolosu Ömer Kaplan, ülkeler arası ilişkiler ve kültürler arasında dostluğun gelişmesinde ilk basamağın konsoloslar olduğunu ifade etti.

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Nilhan Antitoros ise dünya ile ilişkilerin sağlıklı yürütülmesinde konsolosların önemine dikkat çekerken, toplantının diğer konuğu olan Konsoloslar Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Slovakya Fahri Konsolosu Selçuk Borovalı da konsoloslukların çalışma prensiplerine değindi.

EGİKAD’ın düzenlediği Biz Bize Toplantısında konuşan Ömer Kaplan, Konsoloslar Birliği Erkanı’nın genel merkezinin İzmir’de olduğunu vurgulayarak, “Tam 300 yıldır bu anlamda İzmir başkent konumunda. Osmanlı Döneminde 8 ilde temsilcilik vardı. İzmir’in önemi her zaman büyüktü, hala da öyle” diye konuştu. Konsolosların iki ülke arasında köprü vazifesi gördüğünü ve çok önemli bir işleve sahip olduğunu ifade eden Kaplan, “Ülkeler arasında dostluğun gelişmesinde konsolosların katkıları büyük. Ülkeler arasında ekonomik, kültürel ilişkilerin gelişmesinin temel taşı konsoloslardır” dedi.

Yurtta Sulh Cihanda Sulh

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilhan Antitoros ise Cumhuriyet döneminde “yurtta sulh cihanda sulh” düsturu ile hareket edildiğini ve bu anlamda konsolosların büyük sorumluluklar yüklendiğini vurgulayarak “Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı’na girmemiş olması diplomasinin bir zaferiydi. Bu anlamda dünya ile ilişkilerde konsolosların sırtında büyük yük oluyor. İkili ilişkilerin iyi olmasında,  ekonomik ve kültürel konularda, ülkelerin arasındaki hukukun gelişmesinde konsoloslar kritik öneme sahip” dedi.

Konsoloslar Birliği Erkanı Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Slovakya Fahri Konsolosu Selçuk Borovalı da konsoloslukların çalışma prensibi, işleyişi, görev alanları ve sorumlulukları konusunda bilgiler verirken, sorunların çözümünde üstlendikleri rollere dair örnekler sundu.​

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir