Egeli madencilerde değişim rüzgarı


Bayyurt: “Büyük sektöre büyük projeler yakışır”

Ege İhracatçı Birlikleri seçim maratonu başlarken 2 milyar dolarlık dış satıma imza atan doğaltaş sektöründe değişim rüzgarı esmeye başladı. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkan Adayı Şener Bayyurt, “Rüzgarda savrulmak yerine, ilk defa sektörün gelecekte yapacaklarını planlamak ve gelecekle ilgili stratejiler geliştirmek istiyoruz. Çünkü böylesine büyük bir sektöre büyük projeler yakışır ve biz de büyük projelerimizle hazırız” dedi.

40 yıllık madenci bir aileden gelen ve hem Maden Mühendisi hem Endüstri Mühendisi olan Bayyurt Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Şener Bayyurt, Ege Maden İhracatçıları Birliği başkanlığına adaylığını açıkladı. Tecrübeli bir yönetim kuruluyla aday olduklarını belirten Bayyurt, “Birliğimizde artık kişilerin değil, projelerin konuşulmasını istiyoruz. Az laf, az şov, çok iş ve katma değer için enerjisi yüksek bir ekiple yola çıktık. Adil temsil esasına göre her bölge ve her iş kolunun temsil edildiği katılımcı yönetimle her şey yeniden başlayacak. Biz aynı işi aynı şekilde yapmak için yönetime talip değiliz. Biz, her şeyi üyelerin lehine sil baştan değiştirmek için yönetime talibiz. Kapı kapı gezerek, yüzlerce ziyarette oluşturduğumuz projelerimizi bir bir gerçekleştireceğiz” dedi.

FARKLI YÖNETİM ANLAYIŞININ ZAMANI GELDİ

Aday olmalarının bir çok nedeni olduğunu söyleyen Bayyurt, “EMİB senelerdir aynı kişiler tarafından işgal edilmiş durumda. Üüyeler de senelerdir aynı ekiplere yetki verip, farklı sonuçlar bekliyor. Oysa hiçir şey artık eskisi gibi değil. Bilgi ve iş yapış yöntemleri çok hızlı güncelleniyor. Bu nedenle artık farklı, katılımcı ve genç yönetimin zamanı geldi” diye konuştu. Günümüzde “Oturduğun yerden satış” döneminin çoktan kapandığını, aktif satış ve etkin pazarlama yönetiminin şart olduğunu, bunun için de “birlikte” hareket etmek gerektiğini söyleyen Bayyurt, projelerinin bazılarını ise şöyle açıkladı:

HER KITAYA TÜRK TİCARET MERKEZİ KURULACAK

Senede bir gün fuar yerine yılın 365 günü fuardaymış gibi taşların sergileneceği konsept geliştirildi. Dünyanın önemli merkezlerinde Birlik üyelerinin taşlarının sergilenmesi için “Sürekli Fuar” alanları oluşturulacak.

BİRLİK AYAĞINIZA GELECEK

Birlik tarafından üyelerin her konuda destek alacağı “İletişim Merkezi” kurulacak, Birlik üyelerin ayağına gidecek.

MERMER FESTİVALİ DÜZENLENECEK
Marble, tüm dünya alıcı ve satıcılarının buluştuğu “Pazaryeri” haline getirilecek. Eş zamanlı olarak şehir merkezinde “Mermer Festivali” düzenlenecek.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPILACAK

Özellikle küçük firmalara pozitif ayrımcılık yapılacak. İhracata yeni başlayan firmaların, yurtdışında üretim tesisleri, fuarları görmeleri için teknik geziler düzenlenecek.

ORTAK SATINALMA PLATFORMU KURULACAK

Mazot, nakliye, kargo, navlun gibi giderler için “Ortak Satınalma Platformu” kurulacak.

YURTDIŞINDA AVUKATSIZ KALMAYIN

Birliğin görevi üyemize hukuki ve daha sonrasında gerekiyorsa lojistik destek vermek olacak. Üyelerimizin yurtdışında parası takılırsa avukatsız kalmayacak.

VERİ TABANLARI KURULACAK

‘Müşteri Olumsuz Referans Veri Tabanı’ ile her türlü olumsuzluğu önceden engelleyeceğiz. Ayrıca personel veri tabanıyla da kaliteli iş gücünün yolu açılacak.

BÜROKRASİYE KARŞI BİRE BİR DESTEK

Son bir ayda 40’dan fazla üyemizin sorununu birebir iletişimle, hiçbir ünvanımız olmadan çözdük. En önemlisi kanun ve yönetmelikler hazırlanırken Meclis’te, komisyonlarda sizin adınıza her yerde olacağız ve sektörü temsil edeceğiz.

YAPISAL KOLAYLIKLAR

Fahiş liman ve yükleme maliyetleri, limanlardaki ekipman eksiklikleri, bundle dolum sahası, depolama alanları ve gümrüklerle olan iletişim kopukluklarını gidermek birliğin öncelikli görevi olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir