Ege Finans Derneği’nden liselere finansal okuryazarlık projesi

Ege Finans Derneği, (EFD) liselere finansal okuryazarlık projesi kapsamında Güzelbahçe Milli Eğitim Vakfı (MEV) Lisesi öğrencilerine finansal okuryazarlık sunumu gerçekleştirdi. Her sınıftan temsilci bazında öğrencilerin katıldığı seminer sonucunda öğrencilerin edindikleri bilgileri kendi sınıf arkadaşları ile paylaşması da hedefleniyor.

Finans Tadında Sohbetler, Finansal Danışmanlık, Finansal Analizler, Kobi Finansal Danışmanlık, Ege Finans Akademisi İle Teknik ve Kişisel Gelişim Eğitimleri, “İzmir Finans Tarihi” Konulu Çalışmalarının yanında üniversite ile işbirliği çerçevesinde gençlere mentörlük de veren EFD, Liselerde Finansal Okuryazarlık gibi sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesini daha hayata geçirdi.

Öğrencilere finans dünyasını anlattılar

EFD Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Köse, finans konusunda bildiklerini herkes ile paylaşmak hedefi ile geleceğimiz olan çocukların farkındalığını artırmak için “Liselerde Finansal Okuryazarlık” projesinin ilk çalışmasını MEV Milli Eğitim Vakfı Lisesi’nde kulüp üyesi ve her sınıftan seçilen temsilciler olmak üzere 45 öğrenci ile bir araya gelerek gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararla e-okul yönetim bilgi sistemi sosyal etkinlik modülü açıldığını hatırlatan Köse, “Bu modüle, öğrencilerimizin, sosyal, bilimsel, sportif, sanatsal ve sosyal sorumluluk alanındaki etkinlikleri, projeleri, katıldıkları yarışma ve organizasyonlar kaydedilecek. Bu şekilde öğrencilerimizin tüm etkinliklerinin e-okul üzerinden resmi olarak tanımlanan bir portfolyo dosyası oluşturulması hedefleniyor. Bu sebeple bu tarz seminer ve etkinliklere katılan öğrencilerin kişisel dosyasında bu faaliyetler önemli yer tutacak. Bizim verdiğimiz bu seminer ile öğrenciler hem finansal okuryazarlık üzerine yetkinleşirken hem de bu yeni sistem ile dosyalarına bir katkı koymuş oluyorlar” dedi.

Hedef tüm okullar

“Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Köse ve Proje Başkanı  Çiğdem Taylan sorumluluğunda proje ekibi ile birlikte yapılan 2 ders saatı süren sunumda öğrenciler ile finansın anlamı, faiz hesabı, mevduat hesabı, birikim hesapları, harcama, paranın yönetimi, gelir-gider, yatırım fonları, döviz, altın, bist, gayri safi milli hasila, bütçe, tasarruf gibi günlük hayatımızın her anında yer alan temel finansal kavramlar hakkında bilgiler verildi.

Hayata geçirilen bu proje hakkında konuşan EFD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Cengiz; “Yapılan ilk çalışma sonunda geri bildirimlerin de değerlendirilerek sunumlarımız geliştirilecek. EFD olarak öncelikle İzmir olmak üzere dileyen bütün okullarda proje kapsamında, finansal farkındalığı artırmak için çalışmalara devam edeceğiz. Her seviye için sunum hazırlayabilecek tecrübe ve birikime sahibiz” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir