EFD’de Korona virüsünün dünya ekonomisine etkileri konuşulacak

Ege Finans Derneği (EFD), 2020 yılının ilk “Finans Tadında Sohbetler” toplantısını Çin konusuna ayırırken, “Çin, Ticaret Savaşları ve Korona Virüsü” başlığını taşıyan toplantının konuşmacısı ise Prof. Dr. Berna Kırkulak Uludağ olacak. 27 Şubat Perşembe günü İzmir Ticaret Odası’nda saat 16.00’da yapılacak toplantı, EFD üyeleri ile birlikte herkese açık olacak.

Korona virüsü sebebiyle Amerika ve Çin arasında yaşanan Ticaret Savaşları’nın gündemden bir süreliğine düştüğünü vurgulayan EFD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vurucu, “Çin, kuşak yol projesi ve ticaret savaşları zaten uzun zamandır finans ve ekonomi çevrelerinin gündemindeydi. Son olarak Çin’den yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü, Çin konusuna bir de sağlık ayağını ekledi. Biz de bu alanlarda yetkin olan Prof. Dr. Berna Kırkulak Uludağ’ı ağırlayarak bu konularda aklımıza takılın sorulara yanıt bulmak istedik. Keyifli bir sunum olacağına inanıyor, tüm İzmirlileri etkinliğimize davet ediyorum” diye konuştu.

“Dünya ekonomisi de etkilenecek”

Küreselleşen dünyada Çin’in büyük bir üretici konumunda olduğunu belirten EFD Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ocak ise korona salgının Çin ekonomisini etkileyeceğini söyledi. Korona virüsünün işin sağlık kısmında ziyade ekonomistlerin de konuşması gereken bir konu olduğunun altını çizen Ocak, “Çin ekonomisinde gerek salgın gerekse başka sebeplerden dolayı olacak sarsıntılar dünya ekonomisini de etkileyecek. Tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak için Prof. Dr. Berna Kırkulak Uludağ’ı ağırlayacağız. Korona virüsünün dünya ekonomisine etkilerini öğrenmek isteyen tüm İzmirlileri toplantımıza bekliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Berna Kırkulak Uludağ kimdir?

Prof.Dr. Berna Kırkulak Uludağ, Dokuz Eylül Üniversitesi “Avrupa Çalışmaları“ alanında,  ve Hollanda’da Maastricht School of Management Üniversitesi’nde “Finansal Yönetim” alanında Master dereceleri bulunmaktadır. Kendisi Japonya’da Hokkaido Üniversitesi’nde iktisat doktorası yapmıştır. Çin’de Southeast Üniversitesi’nde post-doc çalışmalarında bulunmuştur.

Şu an Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölüm Başkanı görevinde bulunmakla birlikte, Maastricht School of Management Üniversitesi’nde doktora tez danışmanlığı, Çin’de Southeast Üniversitesi’nde ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yarı-zamanlı hocalık yapmaktadır.

Prof. Uludağ’ın akademik çalışmalarının merkezini Çin ekonomisi oluşturmakta olup, 2019 yılından beri Avrupa Birliği COST Aksiyonunda “Avrupa’daki Çin Ağı” konulu uluslararası projede Türkiye’yi temsilen Yönetim Komitesi üyesidir. Bununla birlikte Prof. Uludağ, TUBITAK, KOSGEB, IZKA, AB gibi kurumlara hem proje yapmakta hem de danışmanlık hizmeti vermekte olup çok iyi derecede İngilizce, Japonca ve orta seviyede Çince bilmektedir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir