E-Commodity Bazaar Türkiye’yi kucaklıyor

İzmir Ticaret Borsası ulusal ve uluslararası alanda tarım ve gıda ürünleri ticaretinin geliştirilmesi amacıyla oluşturduğu elektronik alım-satım platformu E-Commodity Bazaar Emtia Alım – Satım Portalı’nın hizmet ağını geliştirmeye devam ediyor.

AGROEXPO Fuarı dolayısıyla İzmir’de bulunan Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan, Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ünlü, Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Özkök ile Borsaların Meclis Başkanları ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, 02 Şubat Cuma günü İzmir Ticaret Borsası’nın konuğu oldu.

Borsa temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenen organizasyon kapsamında katılımcılara İzmir Ticaret Borsası tarafından kurulan E-commodity Bazaar sisteminin işleyişi hakkında bilgi aktarıldı. Görüşmenin ardından Kayseri ve Aksaray Ticaret Borsaları ile İzmir Ticaret Borsası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol ile Kayseri ve Karacabey Ticaret Borsalarına kayıtlı üyeler de artık E-Commodity Bazaar Portalı’nda firmalarını ve ürünlerini tanıtabilecek ve alım-satım işlemleri için farklı firmalar ile işbirliği yapma imkânlarına sahip olabilecek.

E-Commodity Bazaar projesinin tanıtım çalışmaları ve işbirliklerini değerlendiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Ticaret Borsaları olarak ülkemiz için büyük önem taşıyan tarım sektörü ve tarımsal sanayi alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Bu anlamda önemli sorumluluklarımız olduğunu düşünüyorum. Üye firmalarımızın sektörleri ile ilgili yaşadığı sorunlara çözüm bulunması ve iş kapasitelerinin arttırılması önceliklerimiz arasında. Ayrıca, bir taraftan tarım sektörünün üretim kapasitesinin geliştirilmesi, diğer taraftan daha etkin bir tarımsal ürün ticaretinin oluşturulmasında da sorumluluklarımız bulunuyor” dedi.

Türkiye’nin en eski Borsası olarak 127 yıldır tarım sektörünün İzmir ili ve ülke genelinde gelişmesi adına faaliyetlerini yürütüp projeler geliştirdiklerini belirten Işınsu Kestelli, “Borsamızın son projelerinden birisi sektörde yer alan firmaların elektronik ticaret kapasitelerini arttırmayı amaçlıyor. Geleneksel ticaret yöntemleri mutlaka çok önemli ama değişen dünyada internet ve bilişim teknolojilerini göz ardı etmek mümkün değil. Bu nedenle İzmir Ticaret Borsası olarak, “E-commodity Bazaar” isimli sanal pazaryeri projesini bir süre önce hayata geçirdik. Yerli ve yabancı borsalar ve meslek örgütleri ile iş birliği yaparak elektronik ticaret platformumuzun geliştirilmesine çalışıyoruz. Karacabey Ticaret Borsamız ile daha önce işbirliği protokolü imzalamıştık. Bugün aynı protokolü Kayseri ve Aksaray Borsalarımız ile de imzaladık. Yakın zamanda bu borsalarımızı bizlerde ziyaret ederek bünyelerindeki üye firmalara sistemi tanıtıcı toplantılar yapmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ünlü ve Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Özkök de platformun üyelerine tanıtılması ve sisteme dâhil olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek işbirliğinin hayırlı olmasını diledi.

İmza töreninin ardından İzmir Ticaret Borsası’na gelen Kayseri ve Aksaray Yönetim Kurulu Başkanları ve beraberindeki heyete Borsa Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü tarafından Borsa faaliyet ve projeleri hakkında bilgilendirici sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından konuk Borsa heyetleri pamuk ve üzüm işlem salonlarını gezerek seanslar hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir