Cumhuriyet’in kadın kahramanlarını konuştular

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin öncülüğünde, Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi’nin ev sahipliğinde yapılan online toplantıya katılan yazar Gonca Elmas, “Kadın Kahramanlarla Günümüze Yolculuk” adını verdiği bir sunum gerçekleştirdi.

Özellikle ilk kadın subay, Kara Fatma lakaplı Fatma Seher Erden’in hikayesini anlatan Elmas, milli mücadelede önemli görevler almış diğer kadın kahramanların hikayelerini de paylaştı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şube Başkanı Mesude Öney, toplantının açılışında yaptığı konuşmada İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül’ü andıkları bir hafta içinde olduklarını söyleyerek, “Pandemi nedeniyle bir araya gelinemese de bu günlerin kutlanmasını engellemeye kimsenin gücünün yetmez. Böylesi bir günde kahraman kadınları edebileştiren Gonca Elmas’ı ağırlamaktan memnunuz” dedi.

İKKB başkanı Huriye Serter ise, Atatürk bir kutup yıldızı gibi bizlere hep yol gösterici olacaktır. O’nun bizlere bıraktığı değerlerden ve kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz o’nu sadece anan değil yaşatan ve yaşatacak olan İzmirli kadınlarız. Kara Fatmalar, Halime çavuşlar, Nezahat Onbaşılar gibi kadın kahramanlarımızın Cumhuriyetimizin kuruluşundaki rolü, emeği çok büyük .

9 Eylül tarihinin İzmir’in kurtuluşu değil Türkiye’nin kurtuluşu olduğuna dikkat çeken Serter, İzmir’in doğum gününde Belkahve’de Atamızın İzmir’i seyrettiği yerdeydik. Bornova Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Anı defterini hepimizin adına imzaladım” dedi. İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak başta olmak üzere kadın mücadelesinin bayrağını yükseltecek noktalarda mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Serter, “Tüm erkekler eşitliği farketmeli, Demokrasi ancak kadınlarımızla varolacaktır diyoruz. Kahraman kadınlarımız kurtuluş mücadelesinde erkeklerle yan yana omuz omuza nasıl savaştılarsa bizler de onların torunları olarak haklarımız ve doğru bildiğimiz her şey için savaşmaya devam edeceğiz.Atatürk’ün kadınları, kızları olarak bunu yapacağız” diye konuştu.

“Kara Fatma, ilk kadın subayımız”

Yazdığı kitaplar hakkında kısa bir bilgi vererek sunumuna başlayan yazar Gonca Elmas,ilk olarak 2010 yılında Kara Fatma’yı yazdığını söyledi.

İlk kadın subayımız Kara Fatma’nin romanını yazdığını söyleyen Elmas, “O zamana kadar Kara Fatma, birkaç yayında bir iki paragraftan ibaretti, onu ben romanlaştırdım. Tüm hayatını yazdım. Kitaplarımın gelirini de Mehmetçik Vakfı’na bağışladım” dedi. Kurtuluş mücadelesi döneminde önemli bir karakter olan Kara Fatma’nın hikayesini anlatan Gonca Elmas, hem milli mücadelede Kara Fatma’nın kahramanlıklarını hem de orduya katılma çabasını anektotlarla anlattı. 3 kadın Kahraman Bir Vatan kitabından da alıntıları sunan Elmas, “Böylesi bir günde kadın kahramanlarımızı anma imkanı verdiği için İKKB’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir