Climathon İzmir’19’da çevre dostu projeler yarıştı

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD), IDEMA ve Originn işbirliğinde, 121 şehirle eş zamanlı olarak İzmir’de ikinci kez gerçekleştirilen, Climathon İzmir’19 tamamlandı. Üniversite öğrencileri ve girişimciler ile iş dünyası arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan etkinlikte katılımcılar 24 saatlik bir zaman zarfında iklim değişikliği kaynaklı sorunlara yerel ölçekte uygulanabilir inovatif çözümler aradılar.

Küresel bir hareket olan Climathon’a Pınar,  Redbull, Provis Bilgi Sistemleri, Tescom ve Netex sponsor olarak destek verdi. “Doğal afetler, orman yangınları”, “Su başta olmak üzere doğal kaynakların verimli kullanımı”, “Çevre dostu akıllı şehir çözümlerinin uygulanması” sorun alanlarında 24 saat içinde en iyi çözüm önerilerini getiren finalistlere etkinlik sonunda çeşitli ödüller verildi. Jüride İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, AKG Gaz Beton Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, Provis Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Ayla ve UPS Ege Bölge Müdürü Volkan Bayır yer aldı.

Climathon İzmir’19 etkinliğinde ESİAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Betül Elmasoğlu hoş geldiniz konuşmasını yaptı. Geçen sene Türkiye’de ilk defa İzmir’de gerçekleştirilen Climathon faaliyetini bu sene İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla geliştirerek küresel çapta 100’ün üzerinde şehirle eş zamanlı olarak İzmir’de ikinci kez düzenlemenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Elmasoğlu: “İş dünyası olarak iklim değişikliği gerçeğini içselleştirmemiz gerekiyor. Yeni teknolojilerin desteği ile küresel ısınmanın 2 derecenin üzerine çıkmaması için bizim de elini taşın altına koymamız ve yeni nesli de bu bilinçle harmanlamamız şart. İşte burada siz gençlerin varlığı çok önemli. İklim krizine karşı tüm dünyaya yayılan gençlik eylemleri 15 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg öncülüğünde bu sene tüm dünyada ön plana çıktı. Bugün siz gençlerin 24 saatinizi ayırarak iklim değişikliğinin yerel dinamiklerle kesişen bir biçimde belirlenmiş bir soruna inovatif, ölçeklenebilir ve uygulanabilir nitelikte çözüm önerilerinizi Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer de dinleyecek ve belki de geliştirdiğiniz bu yenilikçi fikirler belirli sorunlara çözümün ilk adımını oluşturacaklar” dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan AKG Gaz Beton Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman ise bireysellikten kurtularak toplumun ve çevrenin ön plana çıkarıldığı bir sistemin olması gerektiğini söyledi. Akgerman, konfor alanlarımızı terk edip ortak paylaşım alanlarına odaklanmamız gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, 10 ekip 24 saat boyunca inovatif çözümler üretmeye yönelik çalıştı. Etkinlikte birinciliği Yangın Tahmin Etme Projesi’yle Griffin ekibi kazandı. İkinciliği Bireysel Atık Projesi ile Greta ekibi alırken, üçüncülüğü ise Deprem Toplanma Alanları İletişim ve Koordinasyon Aplikasyonu Projesi İle Grup Milat ekibi aldı.

Kapanış konuşmasında geleneksel hale getirmeyi umdukları küresel Climathon etkinliğini bu sene geliştirerek tamamladıklarını ifade eden ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, İzmir Büyükşehir Belediyesinin faaliyete en üst seviyede destek vermesinin de kentle ilgili uygulanabilir çözümler üretilmesine katkı sağladığı inancında olduğunu söyledi. Sivri, “Hackathonları sanayi-girişimci işbirliğini geliştirmeye yönelik  bir “ön-girişim” alanı olarak görüyor, ülkemizin bu tarz inovatif faaliyetlere ihtiyacına olan inancımızla destekliyoruz. 121 şehirle eş zamanlı olarak İzmir’de gerçekleştirilen küresel bir hareke olan Climathon bu şehirler arasında iklim vizyonu konusunda bir sinerji yaratmakta. Geçtiğimiz sene tüm dünyada eş zamanlı 5000 katılımcının yer aldığı etkinlikte 400 proje üretildi. Bu oluşumda İzmir’den çıkacak öneriler küresel arenada herhangi bir şehrin ihtiyacına cevap verebilir.” dedi.

İzmir’de çevre ve iklim teknolojileri konusunda kümelenme yapıları geliştirilerek, inovatif start-uplar desteklenerek İzmir’in Akdeniz şehirleri arasında öncü konumda olmasının gerekliliğine işaret eden Sivri, “Diğer Avrupa şehirleri ile birlikte İzmir’in, yaratıcı fikirleri ve girişimleriyle ekosistemin önde gelen şehirler arasında yerini almasını arzu ediyoruz. Her endüstri devrimi aşamasında olduğu gibi, bu dönüşüm olgusu, hayat standardımızı yükseltecek üretken büyüme anlamına geliyor. Ekonominin değer zincirine yeni bir gözle bakmayı ve sürdürülebilirliği sanayinin gelişiminde doğal bir akış olarak kabul etmemizi gerektiren yeni bir anlayışı kaçınılmaz kılıyor. Türkiye’nin de bu yarışta yer alması için sürdürülebilirlik vizyonu ile doğal kaynakların korunması, iklim değişikliği konularını sanayisine entegre etmesi gerekiyor. Burada tüketici konumda yer almak yerine üretici konumda olmanın farklı yollarını hep beraber bulmalıyız. Katılımcıların kabiliyeti, hayal gücü ve çok çalışması sayesinde bu yıkıcı değişime başarı ile adapte olabiliriz. Bugün Climathon İzmir’19 ile kıymetli paydaşlarıyla ESİAD’ın bu yönde önemli bir adıma ön ayak olduğunu düşünüyorum” dedi.

“İklim Değişikliği Daire Başkanlığı’nı kurduk”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, Climathon’u dünya çapında iklim değişikliği sorunlarına yasal düzeyde sürdürülebilir çözümler üretmesi açısından son derece değerli bulduğunu söyledi. İklim değişikliğinin dünyayı tehdit eden konuların başında geldiğini, İzmir’in de bundan en çok etkilenecek kentler arasında yer aldığını ifade eden Soyer, “İklim krizi olarak değerlendirilen küresel iklim değişikliği, doğayı görmeyen anlayışların meselesi. Biz doğayı kirletmeye devam ederken bile, o ihtiyaçlarımızı gidermek için seferber oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sadece insan yaşamını değil, insanın havayla, suyla, iklimle etkileşimini ele alacak İklim Değişikliği Daire Başkanlığı’nı kurduk. Gediz Deltası’nı Unesco Dünya Mirası Listesi’ne almak için girişim başlattık.  Körfezin dönüşümü için çalışmayı sürdürüyoruz. Yanan ormanlar için kampanyamız sürüyor. Ekolojik yıkımları doğaya bakarak ondan beslenerek çözmek durumundayız. İzmir için, insanlık için çözüm önerileri geliştiren gençlere bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.  

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir