BAYOSB’den 2018’de 30 milyon liralık yatırım

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB), 2018 yılı içerisinde en az 30 milyon liralık altyapı yatırımı yapmaya hazırlanıyor. 40 milyon liralık altyapı yatırım planı olan BAYOSB, 2018 yılı için bu planın en az 30 milyon liralık kısmını tamamlamayı hedeflerken, BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, gelen talebe göre 40 milyonluk yatırımın tamamını da 2018 hayata geçirebileceklerini ifade etti. Telseren, bölgede yeni kurulacak olan fabrikalarla da çalışan sayılarının 500 kişiden 1500’ün üzerine çıkacağını söyledi. ​

8 parselde üretimin başladığı, 12 parselde de inşaatın sürdüğü BAYOSB’de bahar aylarında doğalgaz istasyonunun da devreye gireceğini söyleyen Telseren, 2018 yılı içerisinde 15 civarında daha fabrika inşaatının başlayacağını belirtti. 2017 yılında inşaatı süren 12 projeden de en az 8-9 tanesinin de yeni yılda üretime başlamasını öngördüğünü ifade eden Telseren, “OSB olarak projelendirdiğimiz 40 milyon liralık altyapı yatırımımızın en azından 30 milyon liralık kısmını yıl içinde yapmayı planlıyoruz. Ancak gelen talebe bağlı olarak tamamını da bitirebiliriz” diye konuştu.

Katma değeri yüksek üretim üssü

Devlet desteği ile yürüyen bir OSB olmadıklarına dikkat çeken Telseren, “Katılımcıların artmasıyla bu yatırımlarımız da hızlanacak. Bahar aylarında doğalgaz istasyonumuz kurulup devreye girmiş olacak. Yıl sonunda da İstanbul Otoyolu’nun açılmasıyla OSB’miz önemli bir ivme yakalayacak” dedi.

Turgutlu ve bu bölgede makine kümelenmesi olduğunu ve kendilerinin de bu kümelenmeye destek verdiklerini belirten Telseren, “Şu an da mevcut çalışmakta olan fabrikalarımızdan 4 tanesi zaten makine üzerine üretim yapan firmalar. Yeni açılacak olanların da 2-3 tanesi yine makine üzerine olacak. BAYOSB’ye yatırımcıların ilgisi her zaman var ancak biz seçici davranıyoruz. Burada kolektif olarak diğer katılımcılarımızla beraber katma değeri yüksek, teknolojik üstünlüğü olan üretim üssü kurma gibi bir çabamız var. Mevcut yatırımcılarımızı da bu yönde yönlendirmeye çalışıyoruz. Gelecek olana yatırımcılarda da bunu arıyoruz” dedi.

2017 sonu itibariye 500 kişi olan çalışan sayısının 2018 sonunda 1500 kişiyi aşacağını söyleyen Telseren arıtma tesisi projesinde de yeni yılda gelişmeler olabileceğini vurguladı. Çevreye duyarlı, yeşil OSB özellikleri olduğunu hatırlatan Telseren, “O noktada özellikle Çevre Bakanlığı’nın da desteklediği projeler var. 2018 içinde onu da şekillendirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir