Akgerman: “Öğretmenlik hak ettiği değere kavuşmalı”

Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle yaptığı açıklamada “Öğretmenlik hak ettiği değere kavuşmalı” dedi.

Öğretmenlerin ülkelerin geleceğine yön verdiklerine dikkat çeken Akgerman, “Ülkelerin geleceği olan genç nesilleri yetiştiren öğretmenlerimiz, ne yazık ki bugün hak ettikleri değeri görmüyorlar. OECD’nin 2015 yılında yaptığı araştırmaya baktığımızda Lüksemburg’da bir öğretmenin yıllık kazancı 108 bin, Almanya’da 68 bin, Kanada’da 65 bin, Hollanda’da 55 bin dolar seviyesindeyken, Türkiye’de bu rakam yalnızca 29 bin dolar seviyesinde. Ülkemizde dolar kurunun o günkü seviyenin çok daha üzerinde olduğunu göz önüne alırsak, bu rakamın bugün daha da aşağılara düştüğünü söyleyebiliriz. Öğretmenlerimiz hem maddi, hem de manevi açıdan hak ettiği değere kavuşmalı. Öğretmenlik mesleği hem ekonomik, hem de entelektüel açıdan cazip kılınmalı. Öğretmen olma kriterleri zorlaştırılmalı. Öğretmenlerin kendilerini yetiştirmeleri için haftada en az 10 saat zaman verilmeli ve bu sürede eğitim almaları sağlanmalı” dedi.

“En yetenekliler öğretmen olmalı”

Öğretmenlerin toplumun en yetenekli kesimleri arasından seçilmesi gerektiğine de vurgu yapan Akgerman, “Bunu sağlayabilmek için de devlet eliyle mesleğin cazibesinin ve eğitim kalitesinin artırılması gerekir. Bir devlet, eğitim ve araştırmalara ne kadar değer verirse, o kadar kaliteli nesiller yetiştirme imkanına kavuşuruz. Sınav sistemini seçmek yerine, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi nasıl daha donanımlı bireyler haline getirebileceğimizi düşünmemiz gerekir. Sürekli bir bilgi üretiminin olduğu çağımızda, ezberci eğitim sistemini bir kenara bırakarak, öğrencilere pusula olacak ve onların kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak öğretmenler yetiştirmemiz şart. Ülkemizde pek çok sorunu, ancak eğitim kalitemizi yükselterek çözebiliriz” diye konuştu.

Kalite standardı vurgusu

Eğitimde kalite standardının yakalanmasının da büyük önem taşıdığını belirten Akgerman, “Bugün ülkemizde okullar arasındaki kalite farkı ne yazık ki çok yüksek. Oysa bir ülkenin gelişmesi için, her eğitim kurumunda, her muhitte aynı kalitede eğitimin sağlanabilmesi büyük önem taşıyor. Eğitim sistemimiz, dini ağırlıklı eğitim veren imam hatipler de dahil olmak üzere aynı standartlara kavuşmalı. Bu konuda Hollanda örnek bir model teşkil ediyor. Dini okulların gayet yaygın olduğu Hollanda’da, ister Katolik okullarını, ister Müslüman okullarını, isterse dini eğitim vermeyen kurumları tercih etsin tüm öğrenciler aynı eğitimi alıyor. Ülkemizde de eğitimin bu standart kaliteyi yakalaması gerek” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir