3. Ege Ekonomik Forum Başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman BakanlığıTürkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri, TOBB, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve Bornova Belediyesi katkıları, EGEV ve Özgencil Grup işbirliği ile “Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon” yaratmak amacıyla İzmir’in önde gelen kuruluşları İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve İESOB katkılarıyla üçüncü kez Ege Ekonomik Forum 13-14 Kasım 2019 tarihleri arasında İzmir Swissotel’de gerçekleşiyor.

Ulusal ve uluslararası arenadaki iş ve ekonomi dünyasının duayenlerini 3. kez İzmir’de bir araya getirmeye hazırlanan Ege Ekonomik Forum’un, 13 Kasım Çarşamba günü gerçekleşecek ilk gün açılışını T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın yapması bekleniyor.

Forum’un ikinci günü olan 14 Kasım Perşembe günü ise açılışı Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli gerçekleştirecek.

Forum’un ikinci gün kapanışını ise Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un yapması bekleniyor.

Ege Ekonomik Forum’un bu yıl ki ana teması “Yarın İçin Hayal Et”.

3.Ege Ekonomik Forumu’nun basın toplantısı Ege Bölgesi Sanayi Odası Sanayiciler Kulubü’nde yapıldı. Toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçeoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Mevlüt Kaya ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz ile çok sayıda davetli katıldı.

“Ege Bölgesi için birlikte düşünce üretiyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, bölgesel kalkınmanın genel kalkınmaya çok büyük etkisi olacağını söyledi. Ege Bölgesi’nin çok özel topraklar olduğunu söyleyen Susam, “İzmir ve Ege bölgesi için birlikte düşünce üreterek hareket etmek istiyoruz. Geleceğin dünyasını şekillendirilebilmek adına bu forumu düzenliyoruz. İzmir sınırları içinde dernekler, odalar, sivil toplum örgütleri ve belediyelerimizle yerel kalkınma için çalışıyoruz” dedi.

Tarım ve teknoloji

Üç yıldır Ege Ekonomik Forum’un hem yurt içi hem de yurtdışında ses getirdiğini ifade eden Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil, ise “ Ege Ekonomik Forum’da bölgemiz için çok önemli olan tarım ve teknolojiyi ele alacağız. Türkiye’de yakından takip edilen bir forumu daha iyi noktalara taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Ege Bölgesi’nde yaşayan insanların büyük farkındalık içinde olduğunu söyleyen İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş, bu farkındalığın Ege Ekonomik Forum sayesinde motivasyona dönüşeceğini belirtti.

Gelecek vizyonu belirlenecek

Forumun sadece İzmir için değil tüm Ege’yi kapsayan bir etkinlik olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de,  “Küreselleşmeyi iyi okumak için bu foruma çok önem veriyorum. Teması çok iyi düşünülmüş hem geçmişten ders alan hem anı yakalayabilecek hem de gelecek vizyonu belirleyebilecek bir etkinlik olacak. Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı bu tarihi misyonu üstlenmiş durumdadır” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçeoğlu ise küresel gelişmeler içinde bölgesel kalkınmanın konuşulacağı güzel bir forum olacağını söyledi.

“Silikon vadisi yaratmak için önemli”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Türkiye’nin en güzel topraklarında silikon vadisi yaratabilmek için Forumun önemli olduğunu belirtti.

Teknoloji ve inovasyon odaklı bir forum olacağını dile getiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, foruma her zaman desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

Her sene forumdan güzel geri dönüşler aldıklarını vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, forumun daha iyi noktalara geleceğini söyledi. 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Mevlüt Kaya da Ege Ekonomik Forumu’nun her yıl biraz daha gelişen ve bir öncekine göre üzerine koyarak ilerleyen bir organizasyon konumunda ollduğunu söyledi. 

Alanında uzman 70’e yakın yerli ve yabancı fikir önderi 13-14 Kasım 2019 tarihleri arasında 3. Ege Ekonomik Forum için tarih boyunca önemli bir lojistik, ticaret ve kültür merkezi olan İzmir’de bir araya gelecek. Forum da bu yıl; ‘Teknolojinin Değiştirdiği Dünya, Yarının Kodları’, ‘Globalin Anahtarı: Ar-Ge, Yenilik ve Akıllı Uzmanlaşma’, ‘Dijital Dönüşüm ile Üretimin Dönüşmesi’, ‘Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde Ege Nasıl Konumlanacak?’, ‘Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü’, ‘Tarımda İnovatif Gelecek’, ‘Küresel Aktörler Olarak Kooperatifler’, ‘Ege’de Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm’ konuları tartışılacak.

 ‘Yarın İçin Hayal Et’ ana teması ile 2 gün sürecek Ege Ekonomik Forum’un ilk gün açılışını T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Mustafa Varank’ın gerçekleştirmesi bekleniyor. 

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam ve Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil ilk günün açılış konuşmalarında yer alacak. 

Forumun ilk gününde 4 farklı oturum ile; Değişen dünya düzeninde yarının kodları neler olmalı, Ar-Ge, Yenilik ve Akıllı Uzmanlaşma ile ekosistemin geliştirilmesi ile katma değeri yüksek yeni yatırımların bölgeye gelişi nasıl sağlanmalı, dijital dönüşüm ile üretimin dönüşmesi, ‘Kuşak ve Yol’ İnisiyatifi’nde Ege nasıl konumlanmalı soruları masaya yatırılacak.

Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü

Ağırlıklı olarak tarımın konuşulacağı forumun ikinci günü olan 14 Kasım Perşembe günü, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’nin açılış konuşması ile başlayacak. 

Forumun ikinci gününün ilk oturumunda ‘Yerel Yönetimlerin Tarımın Ekonomik Kalkınmasındaki Rolü”  tartışılacak. İkinci oturumda ise  Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile tarım ihracatı nasıl ivme kazanacak? Kuraklık ve iklim değişikliğinin etkisiyle tarım ve gıda sektörünü neler bekliyor? Akıllı Tarım ile tarımda girdi optimizasyonu; toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, Sektörler arası işbirliği, tarımsal inovasyonu nasıl artırabilir? Artan nüfus ve beslenme ihtiyacına gıda endüstrisinde nasıl çözümler aranıyor? Suyun ve enerjinin verimli kullanımına ilişkin politikalar nasıl şekil almalı? soruları yanıt bulacak. 

İkinci günü üçüncü oturumunda ise Tarım, gıda sanayi entegrasyonunun sağlanmasında kooperatifler, İnovasyon ve dijitalleşmenin kooperatifler üzerindeki etkisi, Kooperatiflerde sektörel sorunlar ve çözüm önerileri, Endüstri 4.0’ın kooperatifçiliğe etkisi, Küresel pazarlara eklenme, küresel ticaret ve kooperatifçilik ilişkisi, Sürdürülebilir tarımsal üretimin yaygınlaştırılması ve kırsal kalkınma, Tarımda sözleşmeli üretim modeli konuları çerçevesinde küresel aktörler olan kooperatifler konuşulacak. Forumun kapanış oturumunda katılmaları halinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı  Murat Kurum son oturumun açılış konuşmasını gerçekleştirecek. Oturumda, Sosyal yapı ve yaşayan doku korunarak kentsel dönüşüm vizyonunun kurgulanması, Uluslararası standartlarda enerji verimliliğine uygun bina inşası için finansman gerekliliği, Akıllı Şehir Yönetimi, Akıllı Ulaşım ve İzleme Sistemleri, Kentsel dönüşümün hukuksal değerlendirilmesi, Kentsel dönüşümde Fransa ve İspanya örnekleri konularının ele alınacağı ‘Ege’de Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm’ başlıklı konular ele alınacak. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir